21 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Почекавме неколку минути, сите молчевме а кога зачука срцето се слушна ракоплескање а имаше и по некоја солза

-Кога се беше завршено требаше да почекаме неколку моменти за да зачука срцето. Реагиравме за да го помогнеме овој процес и тоа се случи. Пресаденото срце работеше со очекуван ритам. Салата беше полна и нормално дека имаше позитивни реакции. Прво неколку секунди сите молчеа, а потоа се слушна ракоплескање, воодушевување, а имаше и по некоја солза. Ова во изјава за „Факултети.мк“ го изјави проф. д-р Сашко Јовев, кој ја водеше првата трансплантација на срце во Македонија.

Имаме листа на пациенти на кои им е потребна трансплантација, која се прави според светски протоколи. Кога веќе имавме донор на срце, организацијата течеше многу брзо. Бевме подготвени за овој оперативен зафат. Прифативме да работиме со колегите од приватните болници и тимот функционираше одлично – вели д-р Јовев.

Тој раскажува дека хируршкиот дел од трансплантацијата ја работеле заедно со д-р Жан Митрев од клиничката болница „Жан Митрев“ и дел од кардиохируршкиот државен тим, меѓу кои д-р Васил Папастиев, д-р Маријан Шокаровски, д-р Надица Мехмедовиќ, д-р Стефанија Хаџиевска.

На трансплантацијата работеле и д-р Ванѓел Здравески, д-р Кјутим Џелили, д-р Тања Анѓушева, д-р Никола Христов, д-р Весна Миташова, д-р Јасмина Илиевска, д-р Марија Гераковска и д-р. Димче Славевски.

Целиот текст прочитајте го на „Факултети.мк“ со кликање на линкот

fakulteti.mk/news/23052020/pochekavme-nekolku-momenti-i-koga-zachuka-srceto-se-slushna-rakopleskanje-a-imashe-i-solzi-veli-prof-d-r-sashko-jovev-koj-ja-vodeshe-prvata-transplantacija-na-srce-vo-zemjava

Latest Posts

АКТУЕЛНО

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.