fbpx
2 C
Skopje

Почина и бебето на родилката која умре при породување

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

На Клиниката за детски болести вчера попладне по долготрајна реанимација почина новороденче старо три дена, кое ноќта меѓу 30 септември и 1 октомври во тешка здравствена состојба било донесено од Клиничката болница – Тетово.

Мајката на новороденчето со компликации и високоризична бременост почина на 30 септември при породувањето во Тетовската клиничка болница.

Доктор Лилјана Којиќ од Одделот за интензивна нега и терапија при Клиниката за детски болести денеска изјави дека откако е примено новороденчето било поставена на механичка вентилација, а поради периферен колапс вклучена му била циркулаторна поддршка.

– За цело време на престојот на нашиот оддел детето беше во критична состојба, во ислучително тешка општа состојба со знаци на оштетувања на повеќе органи и органски системи, рече Којиќ.

Посочи дека станува збор за второ дете од втора редовна, уредно контролирана високоризична бременост.

Детето е породено со вакум екстрактор и реанимирано и интубирано веднаш во родилната сала. Породилните оценки се исклучително ниски 0/1/2 што укажува на потешко страдање во перинаталниот период. Детето е донесено по претходна најава од Клиничката болница-Тетово во придружба на лекар и сестра од одделот за новородени. Наспроти сите заложби на тимот од Одделот за интензивна нега и терапија по три дена престој на нашиот оддел вчера во 14 часот почина по долготрајна реанимација, додаде Којиќ.

 

a1on

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Костадинов ја запроси девојка си: Нека љубовта трае до последниот атом

Фејсбук статус на Коста Костадинов, Животот ми овозможи да те запознаам, Бога пушти знак да се препознаам себеси и да си го препознаам животот со...

Отидов непоkанета кај мојата ќерка на гости и зажалив неверојатно многу

Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

ТикТок тресење: Млади девојки се снимаат како го тресат задниkoт

Веќе подолго време се поставува прашањето - како влијае ТикТок врз однесувањето на младите ширум светот и дали воопшто родителите се свесни за тоа...

И сега шу праиме: Долга е раката на дада Јоци

Фејсбук статус на Јорданка Ивановска Јоци Го нема повеќе лажниот профил со украден мој идентитет на кој се ширеше меѓуетничка омраза, клевети, лаги, албанофобија До моќковците...

Силно полицисkо присуство пред градска болница, имало пуkaњe по што завршиле во болница

Фото: Илустрација веста во продолжение Две лица со повреди биле донесени во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“. Како што информира МВР во СВР Скопје било...
- Advertisement -