fbpx
-1 C
Skopje

Почна вториот меморијален турнир во мал фудбал „Сашо Оцевски-Мешко“ (галерија и видео)

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во тек е второто издание на меморијалниот турнир во мал фудбал „Сашо Оцевски- Мешко“ Турнирот беше отворен синоќа на игралиштето за мал фудбал – Голем парк, во населба Драчево.
Турнирот и ова година е организиран од семејството, роднините и пријателите на Сашо, а е помогнат од кандидатот за градоначалник на општина Кисела Вода, Филип Темелковски и од ТВ Сонце.
Првиот ден на меморијалниот турнир помина во прекрасна атмосфера, дружење и сеќавање за Сашо, неговата огромна добрина и љубов кон спортот.

Дарио Шимиќ го отвора Вториот меморијален турнир „Сашо Оцевски-Мешко“

Турнирот со пригоден говор го отвори Давор Шимиќ, кој меѓу другото рече:
„Почитувани, минатата година посакав да се собереме во уште поголем број. Посакав овој меморијален турнир во мал фудбал токму на ова место да стане традиционален, и тоа го кажав и пред Вас. Всушност, го нагласив неколкупати. Така и се случи. И среќен сум заради тоа. Ви благодарам. Се случи и ќе се случува и во иднина, затоа што сите ние бескрајно го почитуваме нашиот Мешко. Бескрајно посакувам и да можевме на друг начин денеска да му честитаме роденден. Но, ете… Токму затоа, во наредните три дена преку игра ќе му испратиме друга порака. Порака на сеќавање, љубов, другарување. Така и ќе зборуваме за него. Низ игра. И не само денеска, секогаш! Почитувани, да не должам, а можам да зборувам уште долго…Би сакал да се им заблагодарам на сите наши пријатели кои овозможија да се одржи овој турнир. Истовремено, сакам да им посакам среќа на сите учесници од вкупно осумте екипи кои до сабота ќе ги одмеруваат силите на овој терен. Оттука, го прогласувам турнирот за отворен. Нека победи најдобриот!“

Сашо Оцевски- Мешко

На турнирот ова година земаа учество екипите: Коперникова, Сториа Кафе, ССК 83/84, Комити Драчево, Јувентус.MK,ТВ Сонце,Златна Копачка и СДСМ К.Вода.

Во вечерта на отворањето беа одиграни првите два натпревари од турнирот во кои екипата на Сторија кафе ја победи Коперникова со 7:2, а ССК 83/84 ги победи Комити Драчево со резултат 3:1. Вечерва ќе се одиграат уште два натпревари од програмата: Јувентус.мк- ТВ Сонце и Златна Копачка- СДСМ Кисела Вода.

Турнирот ќе трае до 30 септември (сабота), кога ќе се оддржи и големото финале.

Меморијален турнир Саше Оцевски – Мешко (Отварањето е поместено за пола саат во 20:00 час )

Posted by Меморијален турнир Саше Оцевски – Мешко on Monday, September 25, 2017

Погледнете ја и галеријата од овој настан:

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел...

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...
- Advertisement -