fbpx
-6 C
Skopje

Погодени од сиромаштија, мајка и четиригодишна ќерка спијат по паркови

АКТУЕЛНО

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Четири годишната Блерина се обидува да ја смири нејзината мајка. Иако е многу мала, таа ја чувствува болката на мајка си.

Накшие Рамадани е разведена од нејзиниот маж, веќе пет години живее сама со нејзината мала ќерка Блерина. Лошите економски услови се причините  поради  кои  ова семејство ризикува да остане на улица.

За да заштедат електрична енергија, не ги пуштаат грејните тела,  се покриваат со ќебиња, бидејќи немаат пари за да ги платат сметките за струја.

Станот во кој се сместени веќе три месеци, го најмиле под кирија, досега киријата за станот им ја платиле луѓе кои сакале да им помогнат. Но, за последниот месец тие се уште не ја платиле киријата и велат дека не знаат што ќе се случи бидејќи тие немаат пари.

„Месеците се многу чести, брзо доаѓа дента кога треба да се плати киријата, но јас немам пари за да платам. Порано кога бев подобро со здравјето по малце ми помагаа луѓето, нешто си работев и јас заработував и подобро беше. Оваа година сум многу полошо со здравјето, почнав и да не гледам, од шеќерот и маките, исто така имам и холестерол и не можам ниту да работам ништо“, вели Хакшие.

Ова е петти станбен простор на ова семејство,  Рахмани  вели дека неколку пати таа со нејзината ќерка спиеле по паркови, бидејќи немале каде друго место.

„Киријата ја платив до крајот на овој месец, потоа не знам што ќе се случи, ќе останам на улица. Само што ми се роди ќерката, имаше само 2 и пол месеци и тогаш останав на улица бидејќи немав пари за да ја платам киријата. Две ноќи по ред спиев во паркот во Чаир, бидејќи немав друг избор. Заедно со мојата ќерка спиевме во паркот, ќерката спиеше во количка додека јас спиев на клупа, две ноќи така спиевме“, додава Рахмани.

Фрижидерот е полн со лекови, бидејќи здравјето на Накшие се влошува секој ден.  Таа додава дека имало случаи кога мајка и ќерка заедно преспивале со празен стомак бидејќи немале што да јадат.

https://www.youtube.com/watch?v=P3pK687OMTQ

„Еве ја мојата соба, сакам да ја бојадисам со сина боја исто како небото и сакам да биде со авиони“, додава малата Блерина.

Киријата која семејството треба да ја плати е 100 евра, додека тие немаат никакви месечни примања и затоа ризикуваат да останат на улица.

Мајката Накшие заедно со малата Блерина се молат за помош.

„Ги замолувам сите хумани луѓе каде и да се да ни помогнат. Да ми помогнат да не останам на улица, бидејќи многу е тешко да се живее на улица, јас тоа сум го преживеала еднаш и знам како е, ги замолувам да ми помогнат да не останам повторно на улица со мојата ќерка“, раскажува Рахмани.

Извор: ТВ 21

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Повреда при раѓање му ја парализирала раката на малиот Михаил, за лекувањето потребни 15.000 евра

Повреда при раѓањето на третото дете им го промени текот на животот. Семејството Ристоски од Тетово речиси две години во потрага на лек за...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Мицкоски најавува блокaда на Скопје: Колку е паметно да се одржуваат протестит за време на пандемија?

ВМРО-ДПМНЕ вечерва одржа протести со движење на колони возила низ улиците на 11 градови во државата против, како што велат од партијата, криминалот, корупцијата,...

Поради неговата сопруга била напишана песната „Македонско девојче“: ТАЖНА ВЕСТ – почиna зетот на пејачката Виолета Томовска

Зоран Росоманов, зетот на македонската фолк-легенда Виолета Томовска почина од последици на ковид-19. За сопругата на Зоран, Невенка, е испеана легендарната песна „Македонско девојче“....

Зад себе има два неуспешни брака: Колку тежи познатиот актер од Истанбулската невеста

Како што ви е веќе познато Оскан Дениз го глуми Фарук од хит серијата Истанбулската невеста. Оскан е роден во Анкара на 19ти Мај...
- Advertisement -