4.5 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Соседот фатен како бега од самоизолација

Жителите на британскиот град Стивинг забележале трчање на грмушка на улица, при што истиот момент го документирале со телефонот и направиле снимка. Според „LAD Bible“,...

Филипче сподели: Една работа силно охрабрува

Министерот за здравство Венко Филипче, на својот Фејсбук профил сподели охрабрувачки вести, односно добро е тоа што бројот на заболени не расте нагло. -Иако сѐ...

Падна пресуда: По 3 и пол години затвор за обвинетите во „Титаник 3“

Ејуп Алими и Исмет Гури заработија затворски казни за изборни нерегуларности за време на локалните избори во 2013 година. Според пресудата која денеска ја објави...

Да се радуваме за оваа прекрасна вест: Детска клиника соопшти – 7 годишната Румеса ја победи леукемијата

Седумгодишната Румеса ја победи болеста и денеска целосно здрава си замина од Детската Клиника. Оваа убава вест Детската клиника ја објави на својот Фејсбук профил. „Во...

Политичарот кој има само најголеми банкноти во џебот

Една слика илјада зборови! На оваа максима деновиве упорно работеле студентите по политички науки во Палермо. Им била покажана фотка, со текст: „Политичар, што бил премиер и се надева дека повторно ќе биде премиер, великодушно на бездомник на улица му дал дури 2.000 денари“.

Каде се случило ова, не им било познато на студентите, за нив тоа било една фиктивна ситуација, кој требало да ја анализираат. Студентите, работеле деноноќно неколку дена и некои од заклучоците што ги донеле се следниве:

Прво, политичарот, што бил премиер и се надева дека повторно ќе биде тоа, со експресното давање пари, покажал дека има „лесна рака“, во случајот свои, но, студентите заклучиле дека веројатно тоа покажува дека е лесен и за трошење туѓи, односно јавни пари, импулсивно и без многу размислување, само за да израдува некого.

Второ, политичарот што бил премиер и се надева дека повторно ќе биде, покажал дека попримерно му е решавањето на последниците, отколку причините. Имено, студентите оцениле дека политичарот воопшто не се заинтересирал да дознае како бездомникот дошол до оваа состојба и дали има некаков начин трајно да му се помогне, туку му дал „две илјадарки“ и збогум!

Трето, студентите се запрашале, дали политичарот некогаш имал поситни пари во џебот? И зошто не користи платежна картица, како што ги „советува“ жителите на неговата земја, туку носи голем кеш?

И четврто, дека политичарот што бил премиер и се надева дека повторно ќе биде, има многу лоши „пиарџии“, сервилни медиуми и улижувачки новинари, кои една обична (а можеби и осмислена) човечка реакција сакаа да ја прикажат како национален празник, причинувајќи му повеке штета, отколку корист.

Во меѓувреме, студентите од Палермо, констатирале и што политичарот пропуштил да направи додека бил премиер.

Како прво, на бездомникот и на многу како него, пропуштил да им овозможи згрижување, топол дом и интеграција во општеството. Како второ, на невработените пропуштил да им отвори повеќе работни места, а на вработените подобри услови. Како трето, не успеал да го запре трендот на иселување на младите, но и на повозрасните, учени луѓе. Како, четврто, пропуштил да ги реформира образованието, здравството и економијата. Како петто….

Студентите во завршната анализа се запрашале: Може ли, и заслужува ли, овој политичар пак да биде премиер? Но, одговор на ова прашање оставиле да каже народот. Тој треба да одлучи дали ќе биде или ќе остане само политичарот што некогаш бил премиер.

Автор: Никола Тасев/Скопско ехо

Latest Posts

Соседот фатен како бега од самоизолација

Жителите на британскиот град Стивинг забележале трчање на грмушка на улица, при што истиот момент го документирале со телефонот и направиле снимка. Според „LAD Bible“,...

Филипче сподели: Една работа силно охрабрува

Министерот за здравство Венко Филипче, на својот Фејсбук профил сподели охрабрувачки вести, односно добро е тоа што бројот на заболени не расте нагло. -Иако сѐ...

Падна пресуда: По 3 и пол години затвор за обвинетите во „Титаник 3“

Ејуп Алими и Исмет Гури заработија затворски казни за изборни нерегуларности за време на локалните избори во 2013 година. Според пресудата која денеска ја објави...

Да се радуваме за оваа прекрасна вест: Детска клиника соопшти – 7 годишната Румеса ја победи леукемијата

Седумгодишната Румеса ја победи болеста и денеска целосно здрава си замина од Детската Клиника. Оваа убава вест Детската клиника ја објави на својот Фејсбук профил. „Во...

АКТУЕЛНО

Соседот фатен како бега од самоизолација

Жителите на британскиот град Стивинг забележале трчање на грмушка на улица, при што истиот момент го документирале со телефонот и направиле снимка. Според „LAD Bible“,...

Филипче сподели: Една работа силно охрабрува

Министерот за здравство Венко Филипче, на својот Фејсбук профил сподели охрабрувачки вести, односно добро е тоа што бројот на заболени не расте нагло. -Иако сѐ...

Падна пресуда: По 3 и пол години затвор за обвинетите во „Титаник 3“

Ејуп Алими и Исмет Гури заработија затворски казни за изборни нерегуларности за време на локалните избори во 2013 година. Според пресудата која денеска ја објави...

Докторот од „Плодност“ направил и трето тестирање, сега нема коронавирус иако претходниот тест му беше позитивен

Сопственикот на битолската клиника Плодност, Таше Трпчевски и неговото семејство немаат коронавирус, покажало последното испитување кое фамилијарно го направиле. Преку веб страницата на Клиниката,...

Син на пациент од Козле: Физиотерапевтот и болничарот кој носел храна се меѓу заразените, пациентите дома без тест

Еден од пациентите на Физикална рехабилитација во Козле беше татко ми. Откако излезе првиот случај со заболениот пациент, него експресно го пуштија од болницата со...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.