11.8 C
Skopje

Поништено гласањето на седум избирачки места: Во Зајас се гласало експресно

АКТУЕЛНО

Николовски: Николов е олицетворение на чесната понуда на СДСМ

На денешната прес конференција во Штип генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски го претстави кандидатот на СДСМ за предвремените локални избори, Др. Сашко Николов. „Штипјани...

Д-р Сашко Николов : Солидарноста, професионалноста и работа за сите граѓани подеднаkво е мое мото, моја заклетва пред вас.

Важно е Штип да избере градоначалник, легитимен со мандат од вас граѓаните. Штипјани заслужуваат реализација на проектите кои ги набројав сега, но и на...

Словенците за само 10 дена успеаа да адаптираат повеќе од 1.700 квадратни метри болнички капацитети во Љубљана

За само десет дена, градежниците успеаја да прилагодат повеќе од 1.700 квадратни метри болнички капацитет на недовршениот објект на Дијагностичко-терапевтската служба на Универзитетскиот медицински...

Бочварски: Даваме енергија и придонес во насока на подобрување на конекцијата со Бугарија

Во контекст на проблемот со Бугарија, сметам дека во делот на инфраструктурата треба ние да развиваме што е можно посилни и појасни врски помеѓу...

Државната изборна комисија го поништи гласањето на седум избирачки места по првиот круг гласање на претседателските избори. На денешната јавна седница членовите на ДИК констатираа повреда на избирачкиот процес на две изборни места во Кавадарци и по едно во Куманово, во Охрид, во скопските општини Аеродром и Центар и едно во општина Кичево.

Гласањето е поништено поради тоа што во гласачките кутии имало повеќе гласачки ливчиња отколку запишани гласачи.

Најспорно беше гласачкото место во Зајас, каде што, во периодот од 15 до 17 часот, гласале 297 гласачи или според статистиката, на секои 24 секунди, образложи подносителот на приговорот.

И покрај тоа што три пати се пребројуваа гласачките ливчиња, потпретседателката на ДИК Дитмире Шеху изрази сомневање во регуларноста во проверката, па во броењето учествуваше лично и претседателот на Комисијата Оливер Дерковски.

Четвртото броење покажа дека на ова избирачко место во Зајас гласале 416 лица, но во изборачкиот список биле пријавени 412 лица, по што беше поништено гласањето во ова место.

Во ДИК се разгледуваа 14 приговори, сите од штабот на претседателскиот кандидат Гордана Сиљановска Давкова. По првиот избирачки круг од Комисијата заклучија дека пропустите главно се поради слабиот квалитет на избирачките одбори, кои ќе бидат разрешени и санционирани.

На поништените избирачки места нема да се прегласува бидејќи резултатот не влијае на конечниот резултат. За првиот круг ДИК ќе изготви нова симулација на резултатите, која нема да ги вклучува овие места.

Извор: Сител

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Со вградување на плин се оштетува моторот на aвтомобилот?

Со цел да се намалат средствата кои ги даваме за користење на автомобилот, често кај нас граѓаните се одлучуваат за вградување на плин во...

СРУШЕНИ ЦРНИ РЕКОРДИ: Нови 5.067 лица се новозаразени, 38 пациенти почиnaa, се поголем број пациенти на респиратори во Србија (Фото)

Во последните 24 часа во соседна Србија се тестирани над 15.000 граѓани од кои дури 5.067 лица се позитивни на Ковид-19. Нажалост почиnале дури...

Министерството ги сподели резултатите: Проверете дали сте добитник на парична помош за стипендиите за средношколци

Министерството за образование и наука објави резултати од неколку конкурси за доделување стипендии за ученици од јавните и приватните средни училишта во земјава за...

Јоци: Kој сè ќе му забие ножиња на Мицкоски

Кој сè ќе му ,,забие" ножиња на Мицкоски, кој нема никаква контрола врз партијата? Амбиции има #Николоски, најблиску е до тронот, а мора...

Нема да има повеќе автомобили со бугарски таблички во Македонија

Она што се шушка веќе долго време, најверојатно ке се протурка до крајот на годинава како закон. Имено, ке биде побарано од сите...
- Advertisement -