fbpx
-1 C
Skopje

Попоски: Инсистираме и апелираме на разум пред понеделничката лидерска средба

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

„Кога во државата во март месец имавме 29 заболени од корона вирусот се воведе полициски час. Два месеци подоцна со исто толкава бројка инфицирани со Ковид 19 власта излезе со датум за брзи избори. Па наредниот ден се премисли зошто сфати дека не оди заедно продолжување на вонредна состојба и гласање па го помести датумот за една недела. И само се лицитира со датуми, па се прават симулации како ќе изгледало, ќе се купувале пенкала за сите граѓани, изборниот ден ќе траел подолго. Па ако немало избори ќе се враќала политичката влада. Па каде е овде разумот?

Нема да не изненади сега во понеделник таканаречените „лидери“ и да предложат нов Талат Џафери. Како тргнале да се договараат сѐ може да се очекува.

Постојат сомнежи дека вонредната состојба се злоупотребува за носење на уредби кои не се во корист на граѓаните и стопанството, туку во полза на партијата на власт која ја користи кризата за поткупување на гласачи.

Предупредуваме дека сѐ што не е донесено со консензус, избрзано и без во прв план да биде интересот и здравјето на граѓаните ќе ја втурне Македонија во уште поголема криза.

Притоа сакаме да бидеме децидни дека кога и да се донесе одлука да се оди на избори, ГДУ е подготвено. Не се плашиме од избори туку подготвени сме да се бориме со аргументи против погрешните политики. Но притоа сме загрижени дека истите можат да бидат злоупотребени во вакви услови. Сметаме дека е потребна една посеопфатна анализа, а не само нафрлање на датуми и неразумни идеи.

Инсистираме и апелираме на разум пред понеделничката лидерска средба“, изјави на денешната прес-конференција Дарко Попоски, портпарол на ГДУ.

Почитувани, Кога во државата во март месец имавме 29 заболени од корона вирусот се воведе полициски час. Два месеци подоцна со исто толкава бројка инфицирани со Ковид 19 власта излезе со датум за брзи избори. Па наредниот ден се премисли зошто сфати дека не оди заедно продолжување на вонредна состојба и гласање па го помести датумот за една недела. И само се лицитира со датуми, па се прават симулации како ќе изгледало, ќе се купувале пенкала за сите граѓани, изборниот ден ќе траел подолго. Па ако немало избори ќе се враќала политичката влада. Па каде е овде разумот? Нема да не изненади сега во понеделник таканаречените „лидери“ и да предложат нов Талат Џафери. Како тргнале да се договараат сѐ може да се очекува. Постојат сомнежи дека вонредната состојба се злоупотребува за носење на уредби кои не се во корист на граѓаните и стопанството, туку во полза на партијата на власт која ја користи кризата за поткупување на гласачи. Предупредуваме дека сѐ што не е донесено со консензус, избрзано и без во прв план да биде интересот и здравјето на граѓаните ќе ја втурне Македонија во уште поголема криза. Притоа сакаме да бидеме децидни дека кога и да се донесе одлука да се оди на избори, ГДУ е подготвено. Не се плашиме од избори туку подготвени сме да се бориме со аргументи против погрешните политики. Но притоа сме загрижени дека истите можат да бидат злоупотребени во вакви услови. Сметаме дека е потребна една посеопфатна анализа, а не само нафрлање на датуми и неразумни идеи. Инсистираме и апелираме на разум пред понеделничката лидерска средба.

Posted by Граѓанско Демократска Унија on Sunday, May 17, 2020

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ова е 26 земјотрес во три дена: Вечерва нов земјотрес во Хрватска

Граѓаните на Хрватска во страв Нов земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтеровата скала денеска околу 13 часот ја погоди областа на Петриња. Ова е...

ДВE ТEШKИ СООБРАKAJЌИ и 8 повредени: Причината е снегот

Во последната состојба за временската прогноза е упатено посебна напомена до возачите да бидат крајно внимателни Патничко моторно возило „фолксфаген голф“ со тетовски регистарски ознаки,...

НАЈНОВA прогноза: Патиштата се лизгави, возачите да бидат крајно внимателни

Вести за временската прогноза и состојбата на патиштата Поларниот бран во Македонија пристигна уште во текот на вечерните часови од вчерашниот ден кога поголем дел...

Богојески смета дека Бугарија е виновна за палењето на бугарското знаме во Вевчани: Очекувам поголеми провоkации

Петар Богојески од македонски концепт на фејсбук Бугарија е виновна за палењето на бугарското знаме на карневалот во Вевчани! Секако дека е непримерно да се...

За Вевчани: Се огласи Спасовски таму немаше ништо спеkатkуларно, од политички причини некој сакаше да предизвиka инциндент

Спасовски: Во Вевчани немаше ништо спектакуларно, од политички причини некој сакаше да предизвика инцидент Коментирајќи ја полициската интервенција на Вевчанскиот карневал, министерот за внатрешни работи,...
- Advertisement -