fbpx
4 C
Skopje

Поповски: Медиумите треба да бидат коректив на нашето работење

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Министерот без ресор, Роберт Поповски, задолжен за комуникации, отчетност и транспарентот денес оствари средба со амбасадорката на Хрватска, Данијела Бариши, на која изјави дека се е подготвено да се променат условите за работењето на медиумите на најтранспарентен начин.

„Имаме политичка волја и стручна подготвеност да ги спроведеме медиумските реформи и да ги подобриме условите за работење на медиумите на најтранспарентен начин во соработка со медиумските професионалци“, изјави Поповски.

Според Поповски медиумите треба да бидат коректив за работењето на Владата, додека пак таа треба да работи чесно и транспарентно.

„Ние треба да работиме чесно и транспарентно, а јавноста и медиумите треба да бидат коректив на нашето работење. Тоа не може да се остварува ако не сме транспарентни и отчетни во нашата работа“, истакна министерот Поповски.

Како што пренесуваат од владината служба за информирање, Баришиќ пренела искрени честитики од Хрватската влада за успешно спроведените локални избори во Македонија. Исто така ја пофалила транспарентната и отчетната работа на новата Влада на Република Македонија и покажала голем интерез за спроведување на Планот 3-6-9 за забрзување на процесите на евроинтеграциите на Македонија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Убави цифри: Koлky можете да заработите во Чвајцарија како фризер, столар, возач

Убави цифри: Колку можете да заработите во Швајцарија како фризер, столар, возач… Кантонот на Цирих неодамна објави водич за плата од кој може да се...

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...
- Advertisement -