22 C
Skopje

Поради Ковид-19 вработените на овие компани ќе работат од дома до 2021 година

АКТУЕЛНО

Се огласи момчето кое Федерер го удрил со тениско топче во лицето: „Јас чекам 14 години извинување, а Новак е дисвалификуван“

Веста која што деновиве ја подигна јавноста на нозе е дисквалификaцијата на Новак Ѓоковиќ од УС Опен. Да ве потсетиме, српскиот ас случајно ја погоди...

Драстичeeн пад во бројката на новозаболени, но дрaaстично помал број и на тестови

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 24 Куманово 6, Дебар 4, Штип...

Заев: Оваа година слободни и отворени кон светот ја славиме независноста

Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, нека ни е честит и вековит 8 Септември - Денот на независноста! Пред 29 години, на 8 септември, граѓаните...

Додека коронавирусот се шири низ светот, компаниите се помируваат со состојбата и реалноста кога е во прашање работата и многу од нив ги ревидираат своите планови да се вратат назад во канцелариите.

Некои вработени нема да се вратат во своите канцеларии се до 2021 година, додека некои можеби нема веќе никогаш да го видат својот работен простор. Не е тоа само заради пандемијата и стравот од зараза, туку и поради заштедата на пари за фирмите како и поради „фликсибилната атмосфера“ која им одговарала на запослените.

Се започна од Fejsbuka и Tviter кои работата од дома ја направија рамноправна, а потоа и Google. најави дека неговите вработени ќе работат од дома се до следната година.

Генералниот директор Сундар Пичаи во таа прилика изјави „Се надеваме дека ова ќе ви овозможи флексибилност која ви е потребна да се избаланасира работата со потребата за себе и своите најблиски во следните 12 месеци“.

Поради престанокот на работа на училиштата и градинките во САД, жените се најтешко погодени од рецесијата. Она што е јасно е дека канцеларијата нема да изгледа исто за запослените кои моментално работата дома, не планираат да се вратат на работното место во 2021 година.

Освен фирмите Facebook, Twitter, Square, Slack, Shopify и Zillow во скоро време многу е можно да на оваа листа им се придружат уште многи компании во зависност од тоа како ќе се одвива ситуацијата на здравствен и економски план.

Ваквиот начин на работа си има своја цена. На пример основачот на Fejsbuk, Марк Закерберг изјави дека работата од дома подразбира и помали плати за оние кои се одлучиле на таков чекот, бидејќи животот во околните места е многу поевтин него тој во Соликонската долина, каде што е седиштето на компанијата.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Спасовски најави реконструкција на објекти на МВР заборавени и по 70 години

Министерот за внатрешни работи најави дека реформите во МВР ќе продолжат онаму каде што запреле додека тој бил технички премиер. Реформските процеси во рамките на...

Дарко Панчев за Фокус: Ова е вистината за штедачот со седумте милиони евра во Еуростандард банка

Скопјанец имал заштеда од 7 милиони евра во Еуростандард банка, и се избезумил кога ја слушнал веста дека банката пропаднала, а со тоа и...

Ноле никако да куртули: На мета е на криминлците кои сакаат да заработат користејќи го неговото име

Првиот тенисер на АТП ранг листата, Новак Ѓоковиќ, е злоупотребен од страна на измамници кои со лажно интервју се обидуваат да заработат. На интернет сајтот...

Венко штотуку соопшти: Направени се 1.507 тестирања, од кои се регистрирани 140 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1.507 тестирања, а регистрирани се 140 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-43, Куманово-10, Дебар-3, Штип-4, Прилеп-9, Тетово-12, Струга-7,...

Борисов: Луѓето во Бугарија не чувствуваат дека се во пандемија, полицијата напаѓана со жестокост

Бугарија е единствената земја во која работи се и луѓето не чувствуваат дека се во пандемија. БСП сака избори, но тие не можат да...
- Advertisement -