28 C
Skopje

Поради оваа фотографија, на пилот доживотно му е забрането да управува со авион

АКТУЕЛНО

Премиерот Заев со владина делегација во дводневна посета на Атина

Конференцијата на угледниот магазин „Економист“ како тркалезна маса со Владата на Грција и учесници од регионот, оваа година е посветена на темата „Европа: Зајакнување...

Се огласи момчето кое Федерер го удрил со тениско топче во лицето: „Јас чекам 14 години извинување, а Новак е дисвалификуван“

Веста која што деновиве ја подигна јавноста на нозе е дисквалификaцијата на Новак Ѓоковиќ од УС Опен. Да ве потсетиме, српскиот ас случајно ја погоди...

Драстичeeн пад во бројката на новозаболени, но дрaaстично помал број и на тестови

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 24 Куманово 6, Дебар 4, Штип...

Заев: Оваа година слободни и отворени кон светот ја славиме независноста

Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, нека ни е честит и вековит 8 Септември - Денот на независноста! Пред 29 години, на 8 септември, граѓаните...

На кинески пилот му е забрането да управува авиони до крајот на животот, откако на социјалните мрежи се појави фотографија со патничка во неговиот кокпит.

Според Би-Би-Си, контроверзната фотографија е направена во јануари на летот на Ер Гвилин од Гвилин во јужна Кина до Јангжу на истокот на земјата.

На фотографијата е прикажана млада жена како позира во пилотската кабина, а Ер Гилин изјави дека пилотот ги прекршил прописите за безбедност во воздухот.

„Му благодарам на капетанот. Јас сум многу среќна“, напишала девојката, јасно укажувајќи го виновникот за фотографијата.

Според некои, девојката била стјуардеса на обука. Ер Гилин не коментираше дали фотографијата е направена за време на летот, но кинеските пилоти и аналитичари велат дека било така.

На пилотот, чие име не е објавено, му е изречена казна доживотна забрана за управување со авиони, иако не беше објавено дали тој бил отпуштен од сите позиции во авиокомпанијата.

Администрацијата за цивилно воздухопловство на Кина пропишува дека на патниците им е дозволено да влегуваат во кокпитот само со посебно одобрение или под околности кога тоа е неопходно потребно.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Секој гледа во туѓиот двор: Порака за Жан Митрев која покрена лавина од реакции на фејсбук

Поракава веднаш стана вирална и се уште многумина ја споделуваат и коментираат на социјалните мрежи. Откако во медиумите се проструи вест дека синот на Д-р...

Апасиев: Ај бркај работа – кој мислите дека сте вие, ќе тепате

Лидерот на Левица и пратеник во Собранието, Димитар Апасиев денеска повторно покажа недолично однесување за функцијата којајаима, откако на прашање на новинар му одговори...

Заев се сретна со Мицотакис: Грција останува силен лобист и поддржувач на нашата земја

Партнерството засновано на доверба и пријателство го трансформиравме во сојузништво со членството на нашата земја во НАТО, а Грција останува силен лобист и поддржувач...

Бугарскиот новинар Крастев: Ќе биде голема грешка ако Бугарија ја блокира соседна Македонија на патот кон ЕУ

Николај Крастев, бугарскиот новинар, долгогодишен дописник од Западен Балкан и аналитичар, смета дека ќе биде голема грешка доколку Бугарија го блокира патот на Македонија...

Мајките на породилно ќе протестираат: Леб и сол ќе јадам, детето во градинка не го пуштам

Мајките на породилно ќе протестираат: „Леб и сол ќе јадам, детето во градинка не го пуштам” Мајките кои се на породилно отсуство в четврток ќе...
- Advertisement -