fbpx
9 C
Skopje

Поради својот твит, милијардерот Маск загуби милиони

АКТУЕЛНО

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

Бомбастичната најава на милијардерот Илон Маск , кој напиша на твитер дека размислува повлекување од берзите , му донесе тужби од инвеститорите.

Маск минатата недела најави дека размислува повлекување од берзите на неговата компанија за производство на електрични автомобили , што резултираше со тужба од неговите инвеститори , кои поради објавата загубиле милиони од падот на акциите на берзите.

Тој порача дека размислува за делистирање на ,,Тесла” , оценувајќи дека тоа би бил најдобар потег и пат кон иднината за компанијата. Маск изјави дека инвеститорите го поддржуваат планот , за кој е потребно да гласаат акционерите. Рече и дека на секој акционер му биле понудени по 420 долари за акција , за петтина повеќе од сегашната цена.

Доколку се оствари , тоа би била најголемата трансакција во историјата , вредна 72 милијарди долари. Поради оваа најава тој ден цената на акциите скокна за 11 проценти , на речиси 380 долари. Иако цените веднаш потоа паднаа , некои инвеститори , кои и претходно работеа на падот на цената на акциите на Тесла , го обвинија Маск за лажирање на пазарот.

Тврдат дека Маск при објавувањето на делистирање на Тесла за 420 долари по акција , не навел од каде би дошле тие пари и поради неговата најава изгубиле милиони долари.

Тие го тужат Маск дека ги прекршил сојузните закони на САД за хартии од вредност и вештачки ја подигнал цената на акциите на Тесла.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Tвитер koментар: Кога ќе му кренеш на Мишко на фиксен, првото прашање му е дома си?

Вчера во медиумите одекна веста дека поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, по кого беше распишана меѓународна потерница, сам се појави во Обвинителството...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...
- Advertisement -