20 C
Skopje

Поранешниот градоначалник на Кочани: Не сум дал 500. 000 евра, јас не можам да видам 5.000 евра во кеш а не па толку

АКТУЕЛНО

Премиерот Заев со владина делегација во дводневна посета на Атина

Конференцијата на угледниот магазин „Економист“ како тркалезна маса со Владата на Грција и учесници од регионот, оваа година е посветена на темата „Европа: Зајакнување...

Се огласи момчето кое Федерер го удрил со тениско топче во лицето: „Јас чекам 14 години извинување, а Новак е дисвалификуван“

Веста која што деновиве ја подигна јавноста на нозе е дисквалификaцијата на Новак Ѓоковиќ од УС Опен. Да ве потсетиме, српскиот ас случајно ја погоди...

Драстичeeн пад во бројката на новозаболени, но дрaaстично помал број и на тестови

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 24 Куманово 6, Дебар 4, Штип...

Заев: Оваа година слободни и отворени кон светот ја славиме независноста

Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, нека ни е честит и вековит 8 Септември - Денот на независноста! Пред 29 години, на 8 септември, граѓаните...

Поранешниот градоначалник на Кочани и сопственик на печатницата „Европа 92” Ратко Димитровски демантира дека на на Бојан Јовановски, Зоран Милевски – Кичеец и Катица Јанева им платил рекет од 500.000 евра.

-Никој ниту ми се јавувал, ниту сум се видел со Боки 13, ниту од мене барал нешто такво. Ниту пак сакам да се видам со таков човек. Мојата компанија нема ни маркетинг во 1 ТВ, никаква соработка не сме имале, така што ова е дезинформација. 500.000 евра се огромна сума за мене. Не можам да видам 5.000 евра во кеш, не па толку, изјавил Димитриовски за „Лидер“.

Повеќе вести: Жбогар за оставката на Јанева

Клучните области во кои Брисел сака да види напредок до есен ако сакаме зелено светло за старт на преговори во октомври се реформи во судството, владеење на правото, борба со криминалот и корупцијата, рече евроамбасадорот во земјава Самуел Жбогар и порача дека нема ние да влеземе во ЕУ, туку треба да ја примиме Унијата во нашиот дом.

Решението за датум треба допрва да се случи, но земјава веќе го почна патот кон ЕУ со објаснувачкиот скрининг, а тоа ќе го скрати времето кога ќе почнат преговорите за членство. Неопходно е да продолжите со испорачувањето на реформи, а најклучни се владеењето на правото и борбата против корупцијата.

Имаше одлучувачки чекори од страна на јавното обвинителство неодамна. Ние ги поддржуваме нивните активности и истовремено подеднакво го очекуваме решението за функционирање на канцеларијата на Специјалното јавно обвинителство во иднина. Со вчерашната оставка на Јанева се стави дополнителен притисок и одговорност врз политичките лидери и врз парламентот да најдат решение, рече евроамбасадорот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Секој гледа во туѓиот двор: Порака за Жан Митрев која покрена лавина од реакции на фејсбук

Поракава веднаш стана вирална и се уште многумина ја споделуваат и коментираат на социјалните мрежи. Откако во медиумите се проструи вест дека синот на Д-р...

Апасиев: Ај бркај работа – кој мислите дека сте вие, ќе тепате

Лидерот на Левица и пратеник во Собранието, Димитар Апасиев денеска повторно покажа недолично однесување за функцијата којајаима, откако на прашање на новинар му одговори...

Заев се сретна со Мицотакис: Грција останува силен лобист и поддржувач на нашата земја

Партнерството засновано на доверба и пријателство го трансформиравме во сојузништво со членството на нашата земја во НАТО, а Грција останува силен лобист и поддржувач...

Бугарскиот новинар Крастев: Ќе биде голема грешка ако Бугарија ја блокира соседна Македонија на патот кон ЕУ

Николај Крастев, бугарскиот новинар, долгогодишен дописник од Западен Балкан и аналитичар, смета дека ќе биде голема грешка доколку Бугарија го блокира патот на Македонија...

Мајките на породилно ќе протестираат: Леб и сол ќе јадам, детето во градинка не го пуштам

Мајките на породилно ќе протестираат: „Леб и сол ќе јадам, детето во градинка не го пуштам” Мајките кои се на породилно отсуство в четврток ќе...
- Advertisement -