fbpx
2 C
Skopje

Поранешниот градоначалник на Ново Село заработи кривична пријава

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Денес, секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство – Струмица, поднесе кривична пријава против  Б.В (53) од Ново Село, поради постоење на основано соменение дека пријавениотсторил  две кривични  дела – “послужување во службата“ и “посебни случаи на фалсификување исправи“ од КЗ на РМ.

Станува збор за веќе поранешниот градоначалник на општина Ново Село, Блажо Велкови.

Имено, пријавениот на  18.10.2017 година, неовластено се послужил со моторното возило сопственост на општина Ново Село,  возило кое како претходен градоначалник му било доверено на користење за службени потреби. Б.В. иако знаел дека му престанал мандатот како градоначалник на општина Ново Село, истиот ден кога му е врачено Уверение на новиот градоначалник на општина Ново Село, одбил да изврши примопредавање на моторното возило  сопственост на општина Ново Село, притоа  изготвувајќи си налог за патување со службено возило. Без оглед што немал повеќе овластување како градоначалник  со возилото, заедно со неговата сопруга, заминал за Скопје за свои приватни потреби.

Од страна на СВР Струмица превеземни се мерки  за утврдување на наводите во пријавата, по што од  страна на полициски службеници  пред влезот во Струмица, кај бензинската пумпа „Лукоил“, било запрено ПМВ сопственост на општина Ново Село, управувано од страна на пријавениот, а како совозач била затекната неговата сопруга, која со нејзиниот  мобилен  телефон неовластено снимала.

При извршената контрола над возилото било констатирано дека пријавениот, го управувал возилото и за истото самиот си изготвил Налог за користење на ПМВ, сопственост на општина Ново Село  за деловни потреби, без број од 18.10.2017 година, во кој  било наведено дека на ден 18.10.2017 година патува на релација од Ново Село до Скопје за службени потреби.

Од страна на полициски службеници по наредба на ОЈО- Струмица, возилото – сопственост на општина Ново Село, и мобилниот телефон од совозачот со потврда за привремено одземени предмети  се одземени  и  фотографира.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Три хороскопсkи знаци кои од 30 јануари до 20 февруари ги очекуваат предизвици

Веќе во првиот месец од 2021-та година се соочуваме со ретрограден Меркур кога од моќниот Меркур можеме да очекуваме предизвици на полето на комуникацијата,...

Испливaa тајни снимkи од болницата: Ова е голем сkандал, лекари со хармоника и оро кај луѓето со Kовид-19 во Хрватска

Медиумите во Хрватска објавија за сkандалозна видео снимkа во најголемата kовид болница во Хрватска Дури луѓето маka мачат некој си прави голема забава во koвид...

Професорkа сум по математика и се до ова утро имав совршен брак

Професорка сум по математика и се до ова утро имав совршен брак Професорка сум по математика, имам 44 години и се до утрово имав совршен...

Снимkата на ТиkТок собра над 5 милиони прегледи: Бабичката измеша ментол бомбони и Кока кола

Една баба се снимала како прави експеримент со Кока кола и ментол бомбони на Тик Ток, велејќи им на гледачите дека мора да види...

Алеkсандар Вучиќ оди чеkор напред: Најавува нешто што не постои во многу држави (фото)

Српскиот претседател Александар Вучиќ објави дека ќе се обидат да направат фабрика за вакцини во Србија. Како што се наведува во неговата објава на Инстаграм,...
- Advertisement -