fbpx
19 C
Skopje

Поранешниот министер за образование со реакција за изјавата на Отец Пимен

АКТУЕЛНО

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Јоци: Каде е бранковото крило кое три години тртља по кафани?

И каде е ,,бранковото крило" кое три години тртља по кафани? Лешпери. Бар еден да се пријавеше за ,,уметнички дојам". Не, вие не сакате силно...

Професорот на ПМФ и поранешен министер за образование во владата на Георгиевски, Ненад Новковски, високо го оценува повикот на Македонската православна црква да се изостави примитивниот и нерационален обичај на големи огнови на отворено, независно од неговото потекло. Тој смета дека Македонија е земја којашто треба да биде препознатлива по своето следење на најзначајните придобивки од секој период, тргнувајќи од просветителство до следењето на високите технологии во 21. век.

Професорот Новковски се огласи на фејсбук по повод последните повици на МПЦ, но и по јавно искажаниот став на Отец Пимен, кој претходно преку фејсбук статус ги обвини владиците дека ја нарушуваат долгогодишната традиција меѓу народот на овој ден, порачувајќи дека поповите не се тие кои треба да им кажат на граѓаните како да го слават Бадник.

„Некои за да си придадат значење од позиција на високо црковно раководство изјавуваат – ‘Кои сме ние да ви кажеме како да славите Бадник?’ Тоа е исто како централните одбори на партиите да кажат: Кои сме ние да ви кажуваме за кого да гласате“, истакна Новковски, на својот фејсбук профил.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...
- Advertisement -