fbpx
5 C
Skopje

Поранешниот премиер на Косово уапсен во Франција

АКТУЕЛНО

Два града побараа ПОЛИЦИСKИ ЧАС: Од 21:30 часот до 5:00 наутро Во Гевгелија побара општината

Според извештаите на Министерството за здравство, во последните два дена во Неготино беа регистрирани 84 нови случаи, а во Гевгелија 64. Во моментов активни...

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

Претседателот на „Алијансата за иднина на Косово“ и поранешниот хашки затвореник беше уапсен во Франција, по потерницата испратена од Србија, потврдуваат од неговото семејство за косовскиот весник „Зери“. Станува збор за Рамуш Харадинај, а медиумите од Косово јавуваат дека тој во моментот е во притвор, а за оваа случка потврдија и од неговата партија, поточно портпаролот, Исмет Ахмери.

Според медиумите, властите во Франција ги известиле институциите во Косово за неговото апсење, но се уште нема официјална потврда од Министерството за правда.

Харадинај беше уапсен во Словенија во јуни 2015 година, исто така по потерница распишана од Србија. Од страна на Србија се товари за тешки злосторства и убиства во Косово во периодот од 1998 и 1999 година. Рамуш беше водач на ОВК и поранешен премиер на Косово.

Хашкиот трибунал изрече ослободителна пресуда по сите точки на обвинението, кои се однесуваа на злосторства направени од 1 март до 30 септември 1998 година, кога тој беше командир на оперативната зона Дукаџин. Тоа беше второ ослободување на Харадинај од обвиненијата. Претходно, по завршувањето на судењето по обвинение за за направени злосторства на широкото подрачје на западно Косово, Харадинај и Биљај беа ослободени од сите обвиненија и пуштени на слобода, додека Брахимај беше осуден на шест години затвор. Во јуни 2015 кога беше уапсен во Словенија, Харадинај по само два дена беше пуштен и му беше вратен пасошот.

Властите во Белград поднесоа кривични пријави поради сомневања за извршени дела тероризам, здружување поради непријателски дејствувања, тероризам и убивање цивили.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Филипче: Вакцината „Спутник V“ ќе слета в недела со специјален транспорт

Согласно најавите коишто ги имаме денеска во разговорите со претставници и на Руската амбасада и на компанијата, најавата е дека руската вакцина „Спутник V“...

Калиопи го возврати ударот кон српската новинарka која ја нападна- од нејзините зборови веднаш ќе ви стане јасно кој е во право

Македонската пејачка Калиопи Букле со огласи по изјавата на српската водителка Весна Дедиќ, која за медиумите раскажала дека никогаш повеќе нема да ја покани...

Два града побараа ПОЛИЦИСKИ ЧАС: Од 21:30 часот до 5:00 наутро Во Гевгелија побара општината

Според извештаите на Министерството за здравство, во последните два дена во Неготино беа регистрирани 84 нови случаи, а во Гевгелија 64. Во моментов активни...

По долга битка стана мајка, сите ја паметат по насмевката: Весна ја загуби битката со корона

Уште еден здравствен работник почина од последици на Ковид-19. Веселина Поп-Гонова од познатото село Стојаково, вработена како лаборант во Општа болница Гевгелија, не успеа...

Гатачка измамила жени: Им го земала накитот за да растури магија

Две жени од Штип и Кочани биле измамени од гатачки, а случаите ги пријавиле вчера. Како што информира портпаролот на СВР-Штип, Гордана Панајотова, првата измама...
- Advertisement -