fbpx
6.8 C
Skopje

Поранешниот советник на Трамп Пападопулос осуден на 14 дена затвор

АКТУЕЛНО

Поранешниот советник на Трамп, чии средби во лондонски паб предизвикаа американското истрага за евентуално дослух со Русија , е осуден на 14 дена затвор, соопштува ББС.

 

31-годишниот Јоргос Пападопулос изјави пред судот во Вашингтон дека е “патриот Американец” кој направил грешка со лажење . Тој се изјасни за виновен во октомври минатата година и дека ја лажел  ФБИ за состаноци и наводни контакти со Москва. Тој е поранешен   асистент на Трамп, уапсен во истрагата за наводна заговор за ангажирање со Кремљ за  да интервенира на изборите во САД во 2016 година.

 ФБИ ќе ја истражува руската интервенција на изборите во САД . Американскиот претседател Доналд Трамп реагираше на Твитер, шегувајќи се на трошоците за испитување на неговиот поранешен советник.
 Со пресудата Пападопулос добива и 12-месечно надзор , 200 часа општествено корисна работа и парична казна од 9 500 долари . Тој коментираше пред судот дека ” целиот негов живот е глава врз глава ” и се надева дека “ќе биде тоа  втора шанса”, и дека “оваа истрага има глобални последици  за вистинитоста”.

Роден во Чикаго Пападопулус е аналитичар експерт за нафта во Лондон, пред да се приклучи на кампањата “Трамп” во март 2016 година како доброволен советник за надворешна политика. Пападопулос наскоро контактирал со мистериозен малтески професор Џозеф Мифс. Професорот му рекол на Пападопулос дека Русите имале “нечистотија” за противникот на Трамп Хилари Клинтон , во форма на “илјадници пораки”.

Целиот напис прочитајте го на порталот Локално – ОВДЕ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -