fbpx
7 C
Skopje

Порасна без родители, болеста го сруши: Тажниот живот на ѕвездата од Жиkина династија

АКТУЕЛНО

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

Легендарниот актер Драгомир Бојаниќ Гидра најпознат по улогата на Жика Павловиќ од „Жикина Династија“, односно од филмскиот серијал „Луди Години“, има навистина интересна животна приказна.

Роден е на 13 јуни 1933 година во Крагујевац. Рано останал без родители. Мајка му Новка починала од туберкулоза, а татко му Јован, инаку офицер на српската војска, бил стрелан.

Во Крагујевац завршил средно школо за преработка на месо, овошје и зеленчук, а една година подоцна почнал со работа во фабрика. Актерството доаѓа малку подоцна во неговиот живот.

Има една анегдота која и денеска се раскажува. Наводно, колегите од Крагујевскиот народен театар собирале пари за да му купат костум и карта за Белград кадешто полагал приемен испит на Академијата за театар, филм, радио и телевизија. Веднаш бил примен и тоа во класата на професорот Рашо Плаовиќ. Професорот знаел дека Гидра нема каде да спие, па ги замолил хигиеничарките да средат една од помошните соби.

Набрзо почна да добива улоги, а на Академијата Гидра ја запознал и својата идна сопруга, Љиљана Контиќ, актерка која била две години постара од него. 1966 година се венчале, а 1970 година ја добиле ќерката Јелена. Љиљана и Гидра два пати се разведувале и пак се помирувале бидејќи не можеле еден без друг.

Никола Којо во едно интервју изјави дека во 1986 година Гидра го посетил додека тој бил војник во Рашка. Седнале во кафеана, јаделе и Гидра му дал пари. Му рекол дека дошол поради обврски, но тоа не било точно. Дошол само поради него.

Сакал да оди во кафеана и бил голем боем кој секаде бил пречекуван со насмевки. Исто така изјавил дека Гидра бил уапсен бидејќи кажувал вицови за Тито. Кога дошле да го посетат го нашле како ги забавува полицајците со истите вицови.

Се разболел од рак на црниот дроб и цел месец се лекувал на Воено медицинската академија во Белград. Почина на 11 ноември 1993 година. Погребан е во алеата на великаните во Белград.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Tвитер koментар: Кога ќе му кренеш на Мишко на фиксен, првото прашање му е дома си?

Вчера во медиумите одекна веста дека поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, по кого беше распишана меѓународна потерница, сам се појави во Обвинителството...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...
- Advertisement -