fbpx
1 C
Skopje

Последна шанса за Македонија

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Последната шанса е искористена. Даден е глас. Глас за реформи, правда, стабилна економија, повисоки плати, пензии, подобро здравство и образование. Даден е глас за Европа и европски вредности. На овие избори граѓаните дадоа глас за се, но не и за ВМРО и СДСМ. Граѓаните ги казнија политиките на груевизмот во ВМРО-ДПМНЕ и лошите кадровски потенцијали од СДСМ од кои за жал Заев уште не успеа да се дистанцира.

Но, време е! Време е груевизмот во ВМРО-ДПМНЕ да замине во историјата, а луѓето кои се антоними на она што значи да бидеш „човек од збор“ од СДСМ да заминат исто така во историјата! И во едната и другата партија мора да дојдат луѓе кои знаат дека политиката не е да ги тапкаш луѓето по рамо и да ветуваш брда и долини, а да немаш моќ и капацитет да го спроведеш тоа што си го ветил. Во политиката мора да дојдат луѓе со вистински европски вредности и капацитети. Зоран Заев покажа храброст. На ваков или онаков начин човекот за неколку години ја извади државата од корсоќакот од кој немаше никаков излез со години. Кавгата ја преточи во разговор и покажа дека со договор може да се решат и крупни и тешки историски прашања. Да, некои можеби болат, печат, но за жал како држава и не сме моќни многу да тактизираме и да експериментираме со било какви други решенија освен преку дијалог и договор кој може да значи подобро УТРЕ за сите наши граѓани, а посебно за Македонците кои масовно земаа бугарски пасоши за да заминат негде далеку за да обезбедат подобар живот за себе и своето семејство. Затоа токму овие избори треба да му дадат до знаење на идниот премиер Зоран Заев дека мора поинаку. Мора нови кадри, мора млади политички ликови, мора рез на она што значи лага во СДСМ, на она што значи припишување на лична заслуга, а заборавање на сето она кое се вложило со труд и работа за да помогне не само СДСМ, туку и државата да биде таму каде што е. За жал многу луѓе во СДСМ не ја гледаат големата слика и токму поради нив рејтингот на партијата паѓа. А падна многу. Падна со над 100.000 гласови и во СДСМ, исто како што падна со над 140.000 гласови кај ВМРО-ДПМНЕ.

РЕФОРМИ

Дојдено е време за вистински реформи. Реформи во администрацијата, реформи во здравството, образованието!

Дојдено е време за нови студентски домови, студентски градови, повисоки стипендии и европски услови за студирање!

Дојдено е време за повисоки плати, пензии, стимулирање на младите да влезат во бизнисот, дојдено е време за нова економска политика!

Дојдено е време за млади и успешни кадри, дојдено е време за пријателство и европска иднина!

Дојдено е време за слободни медиуми!

Доколку ова бидат вредностите за кои ќе се бориме како држава тогаш ДА, Македонија ќе ја зграпчи последната шанса и ќе ја искористи. Но ако уште еднаш скршнат од патот, ако само уште еднаш се дозволи губење во просторот и времето дадено како шанса од граѓаните тогаш не само што нема да има спас за СДСМ, нема да има спас ниту за Македонија!

Од друга страна опозицијата мора да се реформира. Мицкоски доколку сака да продолжи да биде лидер на опозицијата најпрвин ќе мора да направи промени во партијата, ќе мора да излезе од Белата Палата, да го продаде тоа луксузно место оставено од груевизмот, ќе мора да покаже храброст за вистинска вмровска политика и идеологија, разум и одговорност за тешките прашања. Не може да се бара власт врз основа на тврдење на предавства и удирање во гради за тоа колку големи патриоти сме. Тоа време помина во 90-тите години. Некои луѓе од ВМРО-ДПМНЕ го преспаа па сега во 21 век во 2020 година им текна да глумат патриоти.

Мицкоски и Заев ќе имаат тешка и одговорна задача! Време е и двајцата да ја завршат како вистински лидери!

Автор: Симон М.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...

НOВA ТАЖНА ВЕСТ во Македонија: На 58 годишна возраст починa познатиот битолчанец и еден од основачите на навивачката група “Чкембари”

Прочитај повеќе во продолжение - тажна вест На 58-годишна возраст почина Вања Георгиевски, еден од основачите на навивачката група „Чкембари“. Георгиевски беше постојан посетител на...

Венkо се огласи и kажа зошто Србија побрзо добила вакцини: Тие се единствената земја во регионот во која има локално претставништво на Фајзер

Не постои законска пречка за прием на вакцините против Ковид-19 во нашата земја. Првите дози на вакцината „Фајзер“ која е договорена во директни преговори...

Избувна пoжaр во зградата на најголемиот производител на ваkцини

Прочитај повеќе Во продолжение подолу и ВИДЕО Пожарот го гаснат 15 пожарникари, соопштил началникот на противпожарната служба. Три лица биле спасени од зградата, а причината за пожарот...
- Advertisement -