fbpx
22.8 C
Skopje

Најново: Грција во оган – над 50 пожари на нивна територија, премиерот Мицотакис го прекина одморот

АКТУЕЛНО

Над стотина пожарникари се борат против големите пожари во Грција – на островите Евија и Тасос, како и северозападно од Атина.

Најголем е пожарот на Евија, каде што се евакуирани четири села и еден манастир. Во таа област локалните власти прогласиле вонредна состојба. Грција побара помош од европската организација за цивилна заштита, а помош испратија Хрватска и Италија.

Како што информираат тамошните медиуми, пристапот до местото каде што има пожар е отежнато поради ветрот и непристапниот терен. Во меѓувреме грчкиот премиер Мицотакис го прекина својот одмор и се врати на работа во Атина.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -