fbpx
11.8 C
Skopje

Се огласи новинарот за кого премиерот Заев најави тужба: Изјавата на премиерот не е ништо повеќе од паничен рефлекс

АКТУЕЛНО

Тоа е паничен рефлекс, изјавува новинарот Александар Митовски, за изјавата на Зоран Заев и другите функционери, во врска со објавувањето на исказот од рекетираниот бизнисмен Јордан Камчев.

– Изјавата на премиерот Зоран Заев, кој најави дека ќе ме тужи мене и нашата редакција (Инфомакс), не е ништо повеќе од паничен рефлекс во момент кога станува јасно дека она што го зборувал било невистина, вели Митовски.

Тој додава:

– Соопштението на ОЈО, но и етикетирањето за мене и нашиот медиум, повеќе личи на политичка порака, отколку на соопштение од правосуден орган. Според мене, се работи за класична закана и притисок врз медиумите и другите колеги новинари да не се осудуваат да објават информации, поврзани со власта и аферата „Рекет“, нагласува Митовски.

Повеќе содржини: Познато е кога Бугарија ќе го воведе еврото

Според последниот извештај на агенцијата за рејтинг „Фич Рејтингс“, Бугарија може да го усвои еврото на почетокот на јануари 2023 година, пренесуваат медиумите во соседството.

Бугарија официјално го започна процесот на пристапување кон механизмот ЕРМ II во јули 2018 година и чека одлука дали може да се приклучи на таканаречениот механизам ЕРМ II. Хрватска го следи нејзиното барање и испрати писмо за пристапување до ЕРМ II на почетокот на јули.

„Фич“ смета дека најраното усвојување на еврото за Бугарија би можело да започне во јануари 2023 година, а за Хрватска во јануари 2024 година, под услов и двете држави успешно да ги исполнат критериумите на ЕРМ II, како и пошироките критериуми за конвергенција.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -