fbpx
1.8 C
Skopje

Биткоинот е повторно со вредност над 10.000 долари

АКТУЕЛНО

Цената на биткоинот е во раст последните денови по што повторно ја надмината вредноста од над 10.000 долари.

На 28 авугст, за речиси половина час биткоинот падна за цели 600 долари, спуштајќи се под нивото од 10.000 долари, а на 29 август падна на неделен минимум од 9.632 долари. Вредноста од тогаш повторно се опоравува и во моментов се издигна на ниво од 10.099 долари што претставува раст од 5,2 % во рок од 24 часа.

Минатата недела, инвеститорот за криптовалути и основач на „Галакси дигитал“ Мајкл Новограж изјави дека биткоинот е во фаза на консолидација, предвидувајќи дека претстојното учество на институционалните инвеститори во крипто-просторот ќе поттикне иден раст. Тој рече: „Биткоин ја започна годината со 3.800 американски долари, тргувајќи со 3.500 долари и сега е 10.200 долари

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -