fbpx
-4.2 C
Skopje

Лавовска битка и историска победа: Македонија ја сруши Белорусија

АКТУЕЛНО

Одбојкарската репрезентација на Македонија ја забележа првата победа во историјата на Европските првенства, откако во четвриот дуел против Белорусија, по тешка и мачна борба славеше со 1-3 во сетови (25-23, 19-25, 27-29, 20-25).

Феноменална партија имаше капитенот Никола Ѓорѓиев со 37 поени, Љафтов освои 15 поени, додека кај Белорусија, прво име беше Раздивон Мишкевич со 12 поени.

Следниот меч за нашиот национален тим е утре попладне, од 17:30 часот против домаќинот Словенија кој воедно е последен и од првата групна фаза на европскиот собир за Македонија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -