fbpx
1.8 C
Skopje

(ВИДЕО) Не можете ниту да претпоставите – погледнете како бебињата гледаат на светот во првата година

АКТУЕЛНО

Кога ќе се родат, малите дечиња речиси ништо не гледаат. Тие распознаваат само светлина и темнина, но се им е како во магла, односно црно-бело.

За нивниот вид да се разбистри, и за малку подобро и во боја да го гледаат светот околу себе си, на бебињата им е потребно малку повеќе време.

Всушност, оптичките нерви кај тукушто родените бебиња не се целосно формирани, а и на мозокот му треба време за да созрее како би можел да ги процесира сите дразнења коишто доаѓаат до него.

Токму затоа, британскиот очен хирург Ромеш Ангунавела направил интересен GIF којшто ни покажува како се менува видот кај едно мало дете од моментот на раѓањето па се’ до неговиот прв роденден.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -