fbpx
1.8 C
Skopje

Муда до колена: Србија е светски шампион во тенис

АКТУЕЛНО

Нашиот северен сосед, тениската репрезентација на Србија забележа победа во финалето на АТП турнирот против Шпанија и го освои неофицијалниот светски шампионат.

Во финалето Србија беше подобра од Шпанија со 2:1 во победи. Првично Баутиста го победи Лајовиќ со 2:0 во сетови (7:5, 6:1).

Сепак, во вториот дуел Новак Ѓоковиќ беше подобар од Рааел Надал исто така во два сета (6:2, 7:6 (7-4)). При што се замина во дабл дуел кој го одлучи победникот.

Таму за Србија настапуваа Виктор Троицки и Новак Ѓоковиќ, додека за Шпанија играа Карено Буста и Фелицијално Лопез. Во два сета подобра беше Србија со 6:3, 6:4.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -