fbpx
-4.2 C
Skopje

Како се користи куркумата за слабеење: Рецепети и совети

АКТУЕЛНО

Куркумата за слабеење е моќен начин да дојдете до посакуваната килажа и да изгубите неколку килограми. Во прилог ќе ви доставиме неколку совети со цел како правилно да ја користите и да го добиете посакуваниот ефект.

Куркума е ризом или корен на специфична жолта боја и специфична арома. Но, и составот и дејството врз телото се специфични и токму затоа куркумата се користи за губење на тежината.

Постојат неколку начини да се користи, но многу е важно да не ја надминувате дневната препорачана доза на овој зачин. Исто така, куркумата за губење на тежината не е добар избор за секого. Значи, ние сакаме да разјасниме што има во куркума, како се користи и да споделиме совети и рецепти.

Како дејствува таа за слабеење?

Веќе рековме дека куркумата има специфична боја и вкус. Она што ја прави посебна се нејзините биоактивни соединенија кои даваат многу медицински својства, вклучително и нејзината способност да придонесе за побрзо губење на тежината.

Ризомот од куркума наликува на ѓумбир ризом однадвор, но нејзината боја е портокалова и интензивна. Покрај тоа, овој ризом е исто така богат со витамини Б и Ц, калиум, натриум, растителни влакна, протеини, јаглени хидрати, масни киселини омега 3, линолеинска киселина.

Куркума за губење на тежината навистина работи. Како прво, куркуминот, најважниот состав на куркумионид присутен во овој зачин, спречува акумулација на маснотии во масното ткиво.

Куркума за губење на тежината, исто така, работи со стимулирање на термогенеза – метаболички процес во кој се согорува калории и се создава енергија. Овој процес, пак, помага да се изгуби тежина.

Куркуминот е антиинфламаторна состојка и ги таргетира воспалителните дејства на адипокините, со што значително се намалува дебелината.

Како се користи таа и со која количина можете да започнете?

Најдобро е да се направи 1/4 лажичка на ден. Чувајте ја таа мерка за една недела, а потоа зголемете ја дозата на половина лажичка на ден.

Најдобар начин да користите куркума за слабеење е да го додадете овој зачин во храната што ја приготвувате. Не треба да претерувате затоа што куркумата има специфичен вкус и не треба да додавате премногу.. Додадете до една лажичка куркума во прав во храната што ја подготвувате.

Обично, препорачаните дози се како што следува свеж куркума корен – до 3 g на ден, сушен корен или куркума во прав до 3 g на ден, додаток куркума 400-600 мг, 3 пати на ден

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -