fbpx
11.8 C
Skopje

Серија земјотреси го потресоа регионот

АКТУЕЛНО

Земјотресот со јачина од 3,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран денес во Јадранското море, а најмногу го почувствувале жителите на хрватските острови Корчула и Вис. Два послаби земјотреси ги стресоа и Грција и Бугарија, објави Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

Според ЕМСЦ, во Грција се регистрирани два земјотреса со јачина од 3,0 и 3,1 степени според Рихтеровата скала. Првиот земјотрес е регистриран на длабочина од шест километри на 41 километар западно од Лариса, а вториот на длабочина од 4 километри на 32 километри од истиот град.

И подоцна следуваа низа помали земјотреси кај јужниот сосед.

Потоа послаб земјотрес, со јачина од 2,6 степени според Рихтеровата скала, ја погоди и Бугарија.

Последниот регистриран земјотрес со јачина од 3,4 степени според Рихтеровата скала беше на границата со Турција, пренесува ЕМСЦ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -