fbpx
11.8 C
Skopje

ХАОС ВО ЉУБЉАНА: НАСИЛНИТЕ ПРОТЕСТИ ПРОТИВ КОВИД МЕРКИТЕ ЗАВРШИЈА СО ФАКЕЛИ И СОЛЗАВЕЦ

АКТУЕЛНО

Сцени како од филм во кои се слушаа крици од протестирачите ја разбрануваа Словенија, а причината за протестот е веројатно поврзана со неодамнешните строги мерки против коронавирусот во земјата.

Стотина луѓе протестираа и фрлаа факели пред плоштадот на Републиката во Љубљана, извикуваа погрдни зборови, а полицијата мораше да ги растера со водени топови и солзавец по споредните улички, пренесува Новости.

Сцени како од филм во кои се слушаа крици од протестирачите ја разбрануваа Словенија, а причината за протестот е веројатно поврзана со неодамнешните строги мерки против коронавирусот во земјата.

Пред протестот, организаторите повикаа на мирен собир, но се случи инцидент кога еден од учесниците фрли шише врз еден од полицајците кои го обезбедуваа собирот. Тогаш демонстрантите запалија факели и почнаа да ги фрлаат кон собраниската зграда.

Демонстрантите упатија две барања: промена на мерките за сузбивање на вирусот и распишување на предвремени избори.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -