fbpx
11.8 C
Skopje

ФИЛИПЧЕ во вестите на Сител кажа многу ВАЖНА работа: Најверојатно ќе биде потребна и трета доза вакцина за сите граѓани

АКТУЕЛНО

Во вестите на Сител, министерот за здравство Венко Филипче кажа дека најверојатно трета доза вакцина ќе биде потребна за сите граѓани .

– Очекуваме да излезат клиничките студии кои што ги прави компанијата Фајзер.

Според укажувањата и најавите таа трета доза многу веројатно ќе биде потребна за сите граѓани, но се уште е рано, чекаме да излезат официјалните студии и потоа да излеземе со соодветна препорака. Имаме голема разлика кај различни возрасни категории.

Вкупниот број на вакцинација е 37 проценти на целокупното население, најмалку со една доза 45-6 проценти од граѓаните и околу 55-6 проценти кај граѓаните над 40 години.

Како расте возрасната група на граѓани така се зголемува опфатот со вакцинација на пример близу 70 проценти од граѓаните над 70 години се вакцинирани.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -