fbpx
11.8 C
Skopje

НАЈНОВA ВЕСТ: УTРОВО СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС СО ЈАЧИНА ОД 5,8 СТЕПЕНИ РЕГИСТРИРАН ЈУЖНО ОД ГРАДОТ ИРАКЛИО НА ОСТРОВОТ КРИТ ВО ГРЦИЈА

АКТУЕЛНО

Најнови вести

Бидете информирани уште во текот на утрото

Силен земјотрес со јачина од 5,8 степени беше регистриран утрово, јужно од градот Ираклио на грчкиот остров Крит, според официјалните податоци од Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија, јави дописничката на МИА од Атина.

Според локалните медиуми, жителите на градот Ираклио ги напуштија домовите и објектите и се на улиците, а според првичните информации, земјотресот траел долго и бил почувствуван на целиот остров.

Земјотресот беше регистриран во 9 часот и 17 минути по локално време, епицентарот е на копно, а не во морскиот дел, 23 километри северозападно од градот Арви, што се наоѓа јужно од Ираклио.

Засега, нема информации за повредени, жртви или материјална штета.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -