Fri. Sep 22nd, 2023

Category: Спорт

Мурињо каков што го немате видено: Бришејќи ги солзите од очите пред камерите признава – ми недостасува фудбалот

Трофејниот фудбалски стратег, еден од најконтроверзните ликови во спортот, Жозе Мурињо пушти солзи пред камери зборувајќи за тоа колку му недостасува работата во која се прослави. Португалецот не е тренер…

Мама миаа: Дибала го постигна најдобриот гол во досегашната кариера (Видео)

Паоло Дибала многу се поврзува со заминување од Јувентус во овој преоден рок. Дибала прво беше пред трансфер во Манчестер Јунајтед и Тотенхем, а кога заврши преодниот рок во Премиер…

Интервју со Кристијан Велиновски: Враќањето во „ФК Академија Пандев“ ми дава поголем мотив за уште поголеми успеси и достигнувања

Разговараме со 20. годишниот фудбалер на Академија Пандев Кристијан Велиновски, кој во изминатата сезона беше позајмен фудбалер на ФК Брегалница Штип каде постигна 10 голови и беше еден од клучните…

Гол од 60 метри: Дали е ова најдобриот гол во историјата на фудбалот? (Видео)

На средбата помеѓу Паханг и Перак од Купот на Малезија победничкиот гол беше постигнат во 93 минута и тоа од слободен удар од неверојатна оддалеченост од околу 60 метри, со…

Фото: И хотел Мериот со поздрав до шампионите – Добредојдовте

Плоштадот “Македонија” веќе се полни со народ од сите страни. Река од луѓе во „црвено-црно“ е насобрана и ги чека хероите – ракометарите на Вардар да пристигнат и да започне…

Иновативен потег: Судија на фудбалски натпревар носеше микрофон (ВИДЕО)

Интересна иновација беше извршена во австралиската А лига – Џаред Гилет, главен судија на натпреварот меѓу Бризбејн и Сиднеј Вондерерс носеше микрофон со себе. Според австралиски медиуми, се што зборуваше…

Мијатовиќ ги подгреа гласините за големо враќање Мурињо во Реал Мадрид

Поранешниот фудбалер и спортски директор на Реал Мадрид, Предраг Мијатовиќ за шпанските медиуми зборуваше кој би можел да се врати на „Бернабеу“ ова лето. Реал Мадрид има турбулентна сезона, ќе…

Англија ликува на сметка на Италија: Ливерпул и Тотенхем ги исфрлија Интер и Наполи од ЛШ

Англија ликува, Италија е во разочарување. Од фудбалски причини. Ливерпул и Тотенхем ги добија битките со Интер, односно, Наполи и продолжуваат во осминафиналето во Лигата на шампиони на УЕФА. „Црвените“…

Нејмар не мрда од Париз, потпиша нов договор со кој уште долги години ќе биде „светец“

Менаџментот на Пари Сен Жермен прави сé што е потребно за да осигура дека Нејмар и Килијан Мбапе остануваат во тимот. Францускиот клуб е загрижен за шпекулациите за иднината на…

Милан го „краде“ триото на Челси – Гатузо добива одлични засилувања

Медиумите во Италија пренесуваат дека од таборот на Милан ја разгледуваат опцијата да донесат дури тројца фудбалери на Челси во своите редови. „Росонерите“ имаат големи проблеми во одбраната со оглед…

Хамилотн шампионски во Абу Даби, Алонсо и кажа збогум на Ф1

Старо новиот шампион, Луис Хамилтон ја заврши сезоната со победа на патеката во Абу Даби каде се возеше големата награда на Обединетите Арапски Емирати. Британецот ја оствари 11-тата победа оваа…

Какво голчиште на Кристијан Велиновски – талент од светски калибар (Видео)

Екипата на Брегалница Штип и Борец од Втората македоснка фудбалска лига ги пресметаа своите сили во дербито на Истокот овој викенд. Натпреварот заврши во полза на Борец со 3-2, со…

Кики Роналдо си ја отвори душата и вели: Поради Перез и следниве причини заминав од Реал

Португалската супер ѕвезда, Кристијано Роналдо во текот на летниот преоден рок одлучи да си замине од Реал Мадрид и да му се посвети на нов предвизвик и патување со калчолигашот…

Какво е ова натпреварување: Гибралтар е подобар од Германија во Лигата на нации

Четирикратниот светски првак Германија е најголемото разочарување во Лигата на нации. Оваа репрезентација е во длабока криза, па по очајната престава на Светското првенство во Русија, лошите резултати продолжуваат и…

Кој ќе игра за Македонија против Лихтенштајн: Фудбалерите добија стомачен вирус

На еден ден до мечот со Лихтенштајн во Лигата на Нации, четворица фудбалери на нашата фудбалска репрезентација имаат симптоми на стомачен вирус, објавија од Федерацијата. Ова се неочекувани проблеми за…

Огромна грешка: Гатузо даде изјава за играчот на Милан кој брзо стана вистинска сензација во Шпанија

Милан изминатава вечер им се врати на победите откако го победи Сасуоло со уверливи 1:4 на тешкото гостување, но додека италијанската јавност големо внимание посвети на брилијантната партија која ја…

Роналдо на маки: Девојка објаснува како и извршил грозоморен чин

Германскиот весник „Шпигел“ пред скоро две години ја објави веста дека Кристиано Роналдо и платил на жена која ја силувал да молчи за инцидентот. Супер-ѕвездата на светскиот фудбал би можел…