fbpx
2 C
Skopje

Постигнат договор: Русија и Турција ќе бидат гаранти за примирјето во Сирија

АКТУЕЛНО

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

Спасовски се огласи за ТиkТоk: Aпелирам за внимателно користење на социјалните мрежи

Апелирам за внимателно користење на социјалните мрежи. МВР од страна на Интерпол доби информација дека на профили на социјалната мрежа „Тик Ток“ во Русија...

Вчера се појавија првичните вести- но Кремљ се колебаше. Сега рускиот претседател ја потврди информацијата за примирје во Сирија. Досега меѓутоа договорот е само на хартија.

Во Сирија, во која беснее граѓанска војна, од полноќ во сила ќе биде прекин на огнот на целата територија на земјата. Ова беше објавено преку соопштение на сириската армија, кое го пренесе државната новинска агенција Сана. Исклучени од примирјето се џихадистичките милиции, меѓу нив и терористичката група „Исламска држава“.

Рускиот претседател Владимир Путин ја потврди информацијата дека денеска е постигнат договор за примирје во Сирија. Путин на состанокот со министерите за надворешни работи и одбрана рече оти Русија и Турција ќе бидат гаранти на примирјето кое започнува на сила на полноќ.

„Пред неколку часа стигнаа вестите дека дошло до развој на ситуацијата која сите ја очекувавме. Три документи се потпишани. Првиот е договор за прекин на огнот меѓу сириската влада и вооружената опозиција. Пакетот мерки за контрола на прекинот на огнот е втор. Третиот е декларација за подготвеност да се пристапи кон мировни преговори“, рече рускиот претседател.

Според неговите зборови, треба да следуваат мировни преговори меѓу сирискиот претседател Башар ал Асад и опозицијата, во кои ќе учествуваат и сириски партии. Преговорите би требало да бидат одржани во Астана, во Казахстан. Министерот за одбрана Сергеј Лавров додаде дека во мировните напори би можеле да се приклучат и САД, по преземањето на претседателската функција во земјата од страна на Доналд Трамп. И Египет, Катар, Саудиска Арабија, Ирак и Јордан се поканети да му се приклучат на процесот.

Кој сѐ е исклучен од договорот?

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Шојгу, рече дека запирањето на огнот ќе се однесува на 62.000 опозициски борци во Сирија.

Како што наведе, руската војска со турските колеги воспоставила итна телефонска линија за следење на почитувањето на примирјето. Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, наведе дека администрацијата на новиот претседател на САД Доналд Трамп, ќе биде добредојдена да се приклучи кон мировните преговори по преземањето на должноста.

Русија е најголем сојузник на сирискиот претседател Башар ал Асад, додека Турција ја поддржува опозицијата. Неколку предходни обиди да се запре граѓанската војна во Сирија завршија со неуспех.

Официјален претставник на Слободната сириска армија изјави денеска дека бунтовниците се согласуваат со планот  за прекин на огнот на национално ниво со поддршка од Русија и Турција. Закарија Mалахифи, шеф на политичка фракција на бунтовничката група Фастаким, изјави за „Ројтерс“ дека примирјето исклучува области под контрола само на „Исламската држава“. Сириската војска пак соопшти дека од прекин на огнот се исклучени Исламската држава, групата порано позната како на Нусра фронт и сите групи поврзани со нив.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нов Зеланд се тресе како вејка на ветрот: Трет силен земјотрес. Издадено предупредување за цунами

Трет силен земјотрес го погоди Нов Зеланд за само неколку часа. Магнитудата овој пат беше 8,1 степен, што е најсилна од трите земјотреси. Можни се...

Доктор Николов го повика Филипче на ТВ Дуел: Министре излезете со мене на дебата наместо да се самофалите

Претседателот на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Николов, го повикува министерот за здаравство, Венко Филипче, на дебата на која би дискутирале за актуелните...

Ако не сакате да одите во теретана, а да изгледате згодни, ова е решение за вас (Видео)

Дечкото одлучил дека не му се исплати да оди во теретана кога Алиекспрес има достава до дома, пишуваат нашите колеги од Мотика.мк во description...

Стојан за Нимет: Е тоа е соживот, ниту го знам ниту го познавам, но ме контактираше на фб за да ми помогне

Некои гестови и постапки заслужуваат јавна благодарност. Денес во Скопје брзајќи да стигнам на работен состанок ја изгубив возачката дозвола. Еден час подоцна добив...

Дали сте знаеле дека во македонската азбука има две зборчиња? Погледнете!

Македонската азбука ја учиме уште во предучилишна возраст, а потоа истата ја користиме целиот живот. Но, ретко кој забележал дека во нашата азбука се кријат...
- Advertisement -