fbpx
3 C
Skopje

Потерница за наследникот на империјата „Самсунг“

АКТУЕЛНО

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Србија пред затворање: Ситуацијата во Ниш е на раб на катастрофа

Во Ниш и натаму расте бројот на заболени со ковид-19. Од вчера тестираните 679 материјали, според податоци на Домот на здравје, позитивни резултати добиле...

Обвинителството во Јужна Кореја издаде наредба за апсење на Ли-Џеј-Јонг, наследникот на Ли- Кун-Хи, кој управува со компанијата „Самсунг“

48 годишниот Ли е обвинет за корупција и проневера.

Обвинителите тврдат дека Ли дал 36 милиони долари мито на претседателот Пиштол-Hye Парк и нејзиниот близок советник Сун Сил Чои. Парите наводно дошле во форма на донации во непрофитните фондации на Чои, во обид да помогне во консолидирањето на контролата на неговото семејство брз Samsung и да се доближи до владата.

Централниот окружен суд во Сеул сега е во процес дали да се даде потерница, а тоа ќе значи дека Ли ќе биде првиот човек уапсен поради скандалот. Одлуката судот треба да ја донесе во наредните неколку дена според New York Times.

Ли е заменик претседател на Samsung и де-факто шеф на компанијата, додека неговиот татко Кун Хи Ли е задржан во болница поради срцевиот удар кој го доживеал пред две години. Помладиот Ли ја поминал целата својата кариера во компанијата со почеток во Samsung Electronics во 1991 година, а потоа станува претседател на самата компанија во 2009 година и заменик претседател во 2013 година.

Ли е единствениот син на Кун Хи Ли бил негуван од рана возраст да го превземе семејниот бизнис. Неговиот татко му дозволил како дете да му се придружи на состанците на одборот. Татко-син лидерите на Samsung се милијардери, Ли има богатство од 6 милијарди долари, додека неговиот татко има богатство од 14,7 милиони долари.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

Радиоактивна прашина од Сахара стигна во Европа! 60 години по тестот се врати како бумеранг

Радиоактивната прашина од Сахара е присутна во Франција од февруари, открива Здружението за контроа на радиоактивноста. Прашината ветрот ја донел од пустината Сахара и...

Ѓорчев открива кои афрички земји добиле вакцини пред Македонија

Министерот Филипче, пак, вели дека очекува во среда да почне и вакцинацијата во земјава. Вчера Кенија доби еден милион вакцини од „АстраЗенека“, Руанда 340 000...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...
- Advertisement -