fbpx
12 C
Skopje

Потпретседателот на ЕПП е нов претседател на Европскиот парламент

АКТУЕЛНО

Бошковски удри по Мијалков: Плови Саша

Поранешниот министер за внатрешни работи, а сегашен советник во Владата на СДСМ, Љубе Бошкоски во јавноста објави видео од неговите митинзи со порака на...

Есkaлираше ситуацијата на Бит Пазар: Демонстранти со фантомки ја нападнаа полицијата

демонстранти со фантомки со камења и други предмети ја нападнаа полицијата, по што и физички тргнаа кон нив со цел да ги повредат, пренесува...

Фајзер со лоша вест за вакцините: Можно е да има потреба од трета доза на вакцини

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, се надева дека дополнителна, трета доза од оваа вакцина Ковид-19, може дополнително да го зајакне имунолошкиот одговор и...

Мијалков доби казна затвор од 12 години

Сите обвинети се виновни за дејствијата, истакна на денешното изрекување на пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“ судијката Џенета Бегтовиќ. Судот ги донесе следните пресуди: Горан Грујевски ги...

Европратеникот од Италија, Антонио Тајани е новиот претседател на Европскиот парламент.

За да Тајани биде избран на европратениците им беа потребни четири круга на гласање. Во последниот круг, Тајани доби 351 гласа, додека неговиот сонраодник Џани Питела од редовите на социјалистите и демократите 282 гласови, а вкупно 80 ливчиња беа неважечки.

Откако Мартин Шулц му посака „добар ветер“ пред да му го препушти своето претседателско место, Антонио Тајани рече дека ќе биде претседател на сите европратеници и дека ќе ги почитува сите групи.

Тајани изрази благодарност до Мартин Шулц, на кој му се заблагодари за работата која ја завршил.

Својата победа Тајани им ја посвети на жртвите на земјотресот кој ја погоди Италија, изразувајќи им солидарост на жртвите на тероризмот, без да ги заборави оние кои страдаат во моментов од големиот студ, на оние без покрив на главата и без работа, на кои треба да им се посвети работата на ЕП.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Автомобил возеше во спротивна насока на скопска обиколница

Често на социјалните мрежи може да се видат видеа од дивеење со автомобили или мотори, а едно такво беше објавено и денеска. На социјалните мрежи...

Бошковски удри по Мијалков: Плови Саша

Поранешниот министер за внатрешни работи, а сегашен советник во Владата на СДСМ, Љубе Бошкоски во јавноста објави видео од неговите митинзи со порака на...

Есkaлираше ситуацијата на Бит Пазар: Демонстранти со фантомки ја нападнаа полицијата

демонстранти со фантомки со камења и други предмети ја нападнаа полицијата, по што и физички тргнаа кон нив со цел да ги повредат, пренесува...

Фајзер со лоша вест за вакцините: Можно е да има потреба од трета доза на вакцини

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, се надева дека дополнителна, трета доза од оваа вакцина Ковид-19, може дополнително да го зајакне имунолошкиот одговор и...

Мијалков доби казна затвор од 12 години

Сите обвинети се виновни за дејствијата, истакна на денешното изрекување на пресудата во случајот „Таргет-Тврдина“ судијката Џенета Бегтовиќ. Судот ги донесе следните пресуди: Горан Грујевски ги...
- Advertisement -