fbpx
3 C
Skopje

Потресно сведоштво за големата трагедија во Дебар – сцената била страшна

АКТУЕЛНО

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Додадете сода бикарбона додека варите јајца – причината ќе ве изненади

За секој проблем постои решение – би рекле многумина, и навистина е така барем кога станува збор за варењето јајца и неговото лупење. Се...

Сопружниците Амит и Назмие Поцеста и нивната 14-годишна ќерка Анила ги загубија животите, откако тројцата беа застрелани ноќе додека спиеле во семејната куќа на ул. 1 мај во Дебар, а сите во маалото се во шок.

Црна хроника ја тресе Македонија. Тројно убиство го зави Дебар во црно и однесе во смрт мајка, татко и малолетно дете.

Во куќа во Дебар полицијата нашла тричлено семејство убиено, по дојава од роднини.

Откриени се телата на маж, жена и нивната 13 годишна ќерка, кои наводно живеат во Италија,а во родниот крај биле на летен одмор и останале уште некое време за веселбата на роднини, додека нивните повозрасни деца заминале за Италија каде работеле.

Засега обвинителството работи на истражување на случајот .

Кој и зошто го уби семејството Поцеста?

Истрагата ќе ги даде точните детали, а првичните сознанија на надлежните велат дека трагедијата се случила во спалната соба на сопружниците кога непознати сторител со пиштол ги застрелал А.П.(54) и неговата сопруга Н.П. (54).

Потоа ја застрелал и нивната четиринаесет годишна ќерка.

Граѓани на Дебар раскажуваат дека причината за трагедијата е семејна расправија околу пат за проаѓање меѓу нивните две куќи а семејството е убиено од зетот за сестра на убиениот А.П.

Роднините кои не ги добиле на телефон настраданите, го пријавиле случајот во полоција.

– Утрото во 9 часот требаше да дојдат на веселба, но не се појавија, а не одговараа ниту на телефонските повици по што роднини отидоа во нивната куќа која беше заклучена. Тогаш, забележавме дека еден од прозорите е отворен и кога влеговме внатре затекнавме две мртви тела во спалната соба и уште едно во детската соба, изјавува роднина за Охридњуз.

Според сите соседи биле многу мирни луѓе и не знаат кој би можел да стори нешто вакво.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Декември ќе биде многу среќен за овие три хороскопски знаци: Розите ќе цветаат во име на љубовта

Среќата ќе ги придружува и во следната година во која тие ќе фантазираат, ќе визуелизираат и ќе размислуваат позитивно, а тоа пак ќе отвори...

Апасиев ја прифати поканата: Генерале, спремај турско кафе, превриено, без шеќер

Професоре Апасиев, благодарам на брзиот одговор. Кафето ќе го спремам лично јас. Турско. Превриено. Без шеќер. На 19 ноември го замолив @shlapatalo (Борче Стаменов, скромен дечко...

Венко ги објави резултатите: 40 % од тестираните се позитивни

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2019 тестирања, а регистрирани се 820 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-279, Куманово-49,...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...
- Advertisement -