fbpx
4 C
Skopje

Поучна Приказна посветена на сите мажи: Сакај ја страсно пред да биде касно!

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Сопругата ја изгубив есента 2004 година. Бракот ни траеше само 7 години. Последните 2 од него ги поминавме по болници, во очајна борба со ракот, која на крај ја изгубивме…

За време на нашиот заеднички живот, на секоја наша годишнина, сопругата сликаше по една слика, на која сме заедно.
Потоа ја урамуваше во убава рамка за слики и ја закачуваше на ѕидот во ходникот.

-Нека стои. Сликите се сенките на нашиот живот…велеше таа. И кога почина, имавме седум такви урамени слики.

Една вечер во 2003 година, направив голема глупост. Најголемата грешка во мојот живот…ја изневерив. А во исто време, постојано и се колнев колку ја сакам и дека ќе и останам верен засекогаш…

Две недели пред таа да почине, повторно ја убедував во мојата верност. Тогаш таа ме погледна во очите, се насмеа и некако чудно ме погледна…

-Знам…рече таа.

Една вечер, некаде пред околу еден месец, како и обично бев сам дома. И одново се загледав во сликите закачени на ѕидот, во ходникот. Тогаш за прв пат забележав, дека во долниот крај на секоја рамка има издлабено по една буква:

С-В-Р-Т-И-Н-А-

Само тоа успеала да го напише. Годините не и стигнаа за да го доврши натписот. Во првиот момент дури неможев да разберам ништо. Но помислив дека би требало да биде нешто како:СВРТИ НАЗАД…или слично на него.

Веднаш го проверив ѕидот под секоја рамка. Но таму немаше ништо…Додека се чудев како да го протолкувам ова, одеднаш нешто ме жегна. Брзо ги симнав сите рамки од ѕидот и почнав да ги вадам сите слики една по една. Бев апсолутно сигурен дека има нешто…

И…ете, не згрешив. Тешко беше да поверувам на тоа што го видов…под секоја слика од задната страна на рамката имаше прилепено по едно писмо. За секоја година која сме ја преживеале заедно, сопругата напишала нешто убаво за мене, зборови полни со нежност и љубов. Пликот, кој излезе од сликата за 2003 година, беше во црна боја. А на листот што го извадив од него, пишуваше:

14 март,2003 г.
“Денес ме погледна така, како да си допирал друга…не мора ништо да кажеш. Јас знам…“

Сега е 2008. Поминаа 4 години, откако ја загубив, а 5 откако ја изневерив. Ме боли минатото, душата ми се кине…

Иако е касно, научив нешто многу важно:

Жените знаат, разбираат, чувствуваат…кога ние мажите правиме такви глупости.

Сакав само да знаеш и ти…да не биде касно…

Посветено на сите мажи.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТАЖНА ВЕСТ: ИМ НЕМА КРАЈ НА ТРАГЕДИИТЕ: ПОЧИНA ПОЗНАТИОТ ЛЕГЕНДАРЕН ПОРАНЕШЕН КОШАРКАР – Миленко Савовиќ!

Во само неколку дена и трет голем спортист од просторот на поранешна СФР Југославија прерано го напушти овој свет. По ракометарот Златко Сарачевиќ и фудбалерот...

За 3 години жена успеала да заштеди пари за нов стан – нејзиниот едноставен трик стана вирален на интернет

Шери Хауви ги воодушевила сите со својот начин на штедење пари, а на истиот може да штедат сите оние кои што имаат доволно пари...

Фото: Благодарение на добрите луѓе, нема да препознаете како изгледа куќата на Атиџе

Сузана Турунџиева во последно време минува многу време со Атиџе Муратова и станаа одлични пријателки. Сега, таа на својот Фејсбук профил сподели прекрасна вест: „Градежните работи...

Oвој март ќе биде посебен за три хороскопски знаци: На овој знak се ќе му појде од рака

Нов месец, нови предизвици, нови возбудливи денови особено за овие три хороскопски знаци ЛАВ Токму во март ќе се ослободат од предрасудите и конечно ќе...

БГНЕС: Масаkр и линч над Љубчо Георгиевски

Во последните 24 часа, во РС Македонија се одвива масовен и целосно координиран напад против поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски, откако вчера тој предложи свој...
- Advertisement -