fbpx
8 C
Skopje

Повеќе од 6 месеци, граѓаните патуваат без заштита на патот Делчево – Кочани, до кога безбедноста ќе ни биде на последно место?

АКТУЕЛНО

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

На патот Делчево – Кочани, после делчевското село Илиово на една од најострите и најопасни кривини, поради реконструкција на патот, повеќе од шест месеци, граѓаните се без никаква безбедност односно заштита.

Како што можете да видите на фотографиите, и покрај тоа што до самиот пат има провалија, која изгледа многу опасно, особено на овој дел од патот бидејќи овде минуваат и тешки товарни возила, надлежните повеќе од шест месеци не преземаат никакви мерки за поставување на браници, со цел безбедноста на граѓаните кои патуваат да биде на повисоко ниво.

Дел од жителите на Делчево веќе почнаа и сами да поставуваат фотографии од самото место, над кои пишуваат дека лично тие ќе отидат да постават браници.

Дај утре нека дојде со мене некој да ставиме некоја ламарина тука.По можност лимар

Posted by Nikolco Atanasovski on Monday, October 1, 2018

Покрај ова, граѓаните кои патуваат почесто по истиот овој пат, упатуваат и јавно барање до институциите односно до МВР да врши поголема контрола на овој пат, но и да им сугерира и да врши еден вид едукација на шоферите со поголемите товарни возила и камионите, да возат побавно на овој дел од патот бидејќи истите поради големината на возилата но и поради поголемата брзина се доведуваат и себеси, но и другите во опасност.

Тоа се европските вредности кои најпрвин токму институциите треба да ги негуваат, за да станеме европска Македонија, во која ќе бидеме безбедни.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Звучи како виц, но не е: Маж испешачил 400 километри за да ја разбистри главата по кавгата со жена му

Мажот бил запрен од полицијата рано во понеделникот во близина на Фано во централна Италија. Тој беше уморен и премрзнат, изјави полицаецот Антонио Скванци. Тој на...

Најново: Кафеаните, кафулињата, трговските центри ќе затвораат во 17 часот – соседна Србија со најнови мерки

Српската Влада денеска треба да усвои нови мерки за спречување на ширењето на Ковид-19, предложени од Кризниот штаб. Една од мерките ќе биде угостителските...

ТАЖНА ВЕСТ од Скопје: Пријавено безживотно тело на Бит Пазар на момче кое имало само 27 години

На 01.12.2020 во 05.25 часот било пријавено дека на подрачјето на Бит Пазар бил пронајден починат М.Ш.(27) од Скопје. Од страна на лекар од Итна...

Панталони исечени како танга: Карлеуша во многу провокативно издание (Фото)

Кога надворешната температура е само 5 степени српската пејачка Јелена Kарлеуша е во секси стајлинг, панталони исечени како танга, халтери, долна облека исто како...

Штотуку објави: Јоци распали по Апасиев – мизеријо, како не ти е срам?

Истите лекари и сестри, на кои #факфејс Апасиев и Крмов, им блокираат со вмровци работа на Собрание и носење Буџет, со 3.000 амандмани,...
- Advertisement -