fbpx
-2 C
Skopje

Повеќе пари за граѓаните, укината е радиодифузната такса, зголемена е минималната плата, обебзеден е надомест за стечајните работници

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Соопштение за јавност

За само стотина дена Владата предводена од СДСМ и парламентарното мнозинство докажаа дека може да се работи чесно, одговорно и во интерес на граѓаните, наместо криминално, расипнички и во интерес на поединци, како што тоа беше за време на владеење на ВМРО-ДПМНЕ.

Преку одговорното, отчетно и домаќинско работење и преку кратењето на непродуктивните трошоци и трошоците за луксуз се спроведоа низа на мерки со кои се решаваат долгогодишни проблеми на граѓаните.

Веќе од следниот месец, минималната плата ќе изнесува 12.000 денари и таа ќе важи и за вработените во текстилната, кожарската и индустријата за обувки и веќе нема да бидат дискриминирани и да добиваат пониска плата од вработените во останатите индустрии како што беше досега.

Трајно се реши и долгогодишниот проблем со стечајните работници. Околу 3000 лица од оваа категорија ќе добиваат месечен надомест од 7596 денари со што им се обезбедува материјална поддршка и се исправа децениската неправда што им беше нанесена. Се укина и радиодифузната такса и таа веќе нема да биде товар за граѓаните и фирмите.

И покрај бројните опструкции од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Владата предводена од СДСМ и парламентарното мнозинство докажуваат дека зборот е збор и дека сите зацртани рефоми се спроведуваат во интерес на граѓаните. Наместо за лускуз, сомнителни тендери и провизии за Никола Груевски, парите на граѓаните денес се користат за повисоки плати и пензии, поддршка за стечајците и за побогати семејни буџети.

Освен на централно, таквиот принцип на одговорно и домаќинско работење ќе продолжи и на локално ниво, кога на локалните избори граѓаните ќе ја изберат чесната понуда на СДСМ и коалицијата и ќе стават крај на деструктивното, расипничко и криминално владеење на ВМРО-ДПМНЕ на локално ниво.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТАЖНА ВЕСТ: ИМ НЕМА КРАЈ НА ТРАГЕДИИТЕ: ПОЧИНA ПОЗНАТИОТ ЛЕГЕНДАРЕН ПОРАНЕШЕН КОШАРКАР – Миленко Савовиќ!

Во само неколку дена и трет голем спортист од просторот на поранешна СФР Југославија прерано го напушти овој свет. По ракометарот Златко Сарачевиќ и фудбалерот...

За 3 години жена успеала да заштеди пари за нов стан – нејзиниот едноставен трик стана вирален на интернет

Шери Хауви ги воодушевила сите со својот начин на штедење пари, а на истиот може да штедат сите оние кои што имаат доволно пари...

Фото: Благодарение на добрите луѓе, нема да препознаете како изгледа куќата на Атиџе

Сузана Турунџиева во последно време минува многу време со Атиџе Муратова и станаа одлични пријателки. Сега, таа на својот Фејсбук профил сподели прекрасна вест: „Градежните работи...

Oвој март ќе биде посебен за три хороскопски знаци: На овој знak се ќе му појде од рака

Нов месец, нови предизвици, нови возбудливи денови особено за овие три хороскопски знаци ЛАВ Токму во март ќе се ослободат од предрасудите и конечно ќе...

БГНЕС: Масаkр и линч над Љубчо Георгиевски

Во последните 24 часа, во РС Македонија се одвива масовен и целосно координиран напад против поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски, откако вчера тој предложи свој...
- Advertisement -