fbpx
0 C
Skopje

Познати четири осминафинални парови од СП во Франција

АКТУЕЛНО

Јоци: Каде е бранковото крило кое три години тртља по кафани?

И каде е ,,бранковото крило" кое три години тртља по кафани? Лешпери. Бар еден да се пријавеше за ,,уметнички дојам". Не, вие не сакате силно...

Бошковски удри по Мијалков: Плови Саша

Поранешниот министер за внатрешни работи, а сегашен советник во Владата на СДСМ, Љубе Бошкоски во јавноста објави видео од неговите митинзи со порака на...

Есkaлираше ситуацијата на Бит Пазар: Демонстранти со фантомки ја нападнаа полицијата

демонстранти со фантомки со камења и други предмети ја нападнаа полицијата, по што и физички тргнаа кон нив со цел да ги повредат, пренесува...

Фајзер со лоша вест за вакцините: Можно е да има потреба од трета доза на вакцини

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, се надева дека дополнителна, трета доза од оваа вакцина Ковид-19, може дополнително да го зајакне имунолошкиот одговор и...

Денес беа одиграни последните натпревари од групната фаза во групите „А“ и „Б“, по што познати се и четирите осминафинални средби, меѓу кои се наоѓа и Македонија.

Во последното коло од групата „А“, домаќинот Франција потешко од очекуваното, дојде до минимална победа над Полска од 26:25. Норвешка беше пресилна против Јапонија со 38:23, додека во битка за треттата позиција Русија го совлада Бразил со 28:24.

Шпанија ја прегази Словенија во битката за првата позиција во групата „Б“ со 36:26, Македонија и Исланд ремизираа со 27:27, па и двете селекции продолжија понатаму, додека Тунис ја совлада Ангола со 43:34, недоволно за пласман понатаму.

Табела група „А“: Франција 10, Норвешка 8, Русија 6, Бразил 4, Полска 2, Јапонија 0.

Табела група „Б“: Шпанија 10, Словенија 7, Македонија 5, Исланд 4, Тунис 4, Ангола 0.

Осминафинални парови:
Франција – Исланд
Норвешка – Македонија
Русија – Словенија
Бразил – Шпанија

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Јоци: Каде е бранковото крило кое три години тртља по кафани?

И каде е ,,бранковото крило" кое три години тртља по кафани? Лешпери. Бар еден да се пријавеше за ,,уметнички дојам". Не, вие не сакате силно...

Автомобил возеше во спротивна насока на скопска обиколница

Често на социјалните мрежи може да се видат видеа од дивеење со автомобили или мотори, а едно такво беше објавено и денеска. На социјалните мрежи...

Бошковски удри по Мијалков: Плови Саша

Поранешниот министер за внатрешни работи, а сегашен советник во Владата на СДСМ, Љубе Бошкоски во јавноста објави видео од неговите митинзи со порака на...

Есkaлираше ситуацијата на Бит Пазар: Демонстранти со фантомки ја нападнаа полицијата

демонстранти со фантомки со камења и други предмети ја нападнаа полицијата, по што и физички тргнаа кон нив со цел да ги повредат, пренесува...

Фајзер со лоша вест за вакцините: Можно е да има потреба од трета доза на вакцини

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, се надева дека дополнителна, трета доза од оваа вакцина Ковид-19, може дополнително да го зајакне имунолошкиот одговор и...
- Advertisement -