fbpx
5 C
Skopje

Познато до koга нивните угостителски објекти нема да работат: Кризниот штаб на нашите соседи Србија пресекоа

АКТУЕЛНО

Кризниот штаб за борба против вирусот корона по разговорите со премиерката Ана Брнабиќ одлучи дека од понеделник сите установи можат да работат, освен угостителските и трговските центри.

Медицинскиот дел од Кризниот штаб е едногласен дека угостителските објекти и трговските центри нема да работат уште најмалку две недели, до 4 април, бидејќи состојбата со круната сè уште е загрижувачка.

Бројот на смртни случаи расте секој ден, но и на оние кои поради тешката клиничка слика треба да земат респиратор. Само во неделата починале уште 34 лица, додека дури 235 пациенти се на механичка вентилација. Бројот на пациенти во болниците одамна надмина пет илјади.

Членовите на персоналот исто така наведуваат дека угостителските објекти можат да вршат само контра продажба на храна и кафе, но со максимално почитување на епидемиолошките мерки.

Епидемиологот д-р Предраг Кон предупредува дека ситуацијата е многу тешка и дека не се зборува за запирање на одредени мерки што се на сила.

– Овие краткорочни затворања и компромисни мерки што се на сила не се доволни и мислам дека нема да дадат доволно добри резултати. Сега не е време за компромиси. Тоа не е доволно. Овој напад на круната нема да стивне. Треба да ги намалиме контактите за да се бориме против вирусот, да продолжиме со построги мерки и да ги затвориме местата што се извор на ширење на инфекцијата. Мораме да продолжиме со вакцинацијата, за која апелиравме со недели – вели Кон.

И заменик-директорот на Клиничкиот центар во Ниш, проф. Д-р Радмило Јанковиќ предупредува дека секоја идеја за враќање на старите и отворање на сите објекти е катастрофална. Мерките се неопходни и само оние, додава тој, со масовна вакцинација, ќе ја смират епидемијата што избива.

– Однесувањето на поединците и покрај мерките е целосно неприфатливо. Очигледно е дека жалбите немаат ефект. Нашите болници се полни, клиничката слика на пациентите е тешка, а вирусот не се смирува! Па, ова е руски рулет што луѓето го играат со своето здравје. Мислам дека нема место за олеснување на мерките, бидејќи ова нема да запре. Мерките мора да бидат продолжени и уште построги. Здравјето на луѓето е најважно – предупреди д-р Јанковиќ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -