fbpx
-4 C
Skopje

Познато е кои пратеници од ВМРО-ДПМНЕ гласаа за промена на името

АКТУЕЛНО

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

СДСМ и функционерите застануваат зад премиерот Зоран Заев: Бранко е историја

Искажаните ставови на претседателот на партијата и премиер, Зоран Заев, се ставови на СДСМ. Овие ставови се изградени во рамки на партијата и нејзините органи,...

Убава информација Државата од денеска започна со исплата до 11.000 денари за пензионерите

УБАВА ВЕСТ УТРОВО: Државата од денеска почна да исплаќа до 11.000 денари за сите пензионери Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите за...

Заев: Нам ни треба историја која гради мост на пријателство

Дозволете најпрво да изразам жалење што моето интервју за бугарскиот медиум предизвика толку силни негативни емоции, за кои сум целосно свесен и кои ги...

По електронското гласање пратениците и со поименично гласање со 80 гласа или двотретинско мнозинство ја изгласаа потребата од измени на Уставот.

– Од изброените гласови поединечно се потврди претходното гласање 80 за и три против. Констатирам дека Собранието ја донесе одлуката за пристапување на измени на Уставот – рече претседателот на Собранието Талат Џафери.

Собранието го донесе и заклучокот со кој Владата во рок од 15 дена треба да ги подготви нацрт уставните амандмани.

На поименичното гласање за измени на Уставот од пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за гласа Владанка Авировиќ, Нола Исмаили, Елизабета Канческа Милеска, Крсто Мукоски, Зеќир Рамчиловиќ, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски и Емилија Александрова.

Впечатливо е дека за половина од пратениците од ВМРО- ДПМНЕ кои гласаа за пристапување кон устевните измени се засегнати со судски процеси. Арнаудов, Василевски и Мукоски се обвинети за 27 април, Канчевска Милевска е обвинета во предметот „Тендери“, додека синот на Авировиќ е осуден, но не правосилно во предметот „Труст“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Писмo од Тито: Потврдувaaдека Бугарија учествувала во ослободувањето на Македонија

Во текст објавен на 360 степени се пренесуваат дел од писмата на Јосип Броз Тито кои тој во 1944 година ги испраќал до неговите...

Васко Ефтов: Заев успеа да се справи и со Црвенковски и со Груевски, Бранко тоа не може да го поднесе

Еден од најискусните македонски новинари Васко Ефтов во сојата најнова емисија вели дека луѓето на Бранко Црвенковски, а веројатно и самиот тој работат за...

Од СДСМ се огласија за протестот: Едвај 200 луѓе го поддржаа Мицкоски

Целосно издиша хистеријата заснована на лаги и невистини што ја ширеше антиевропското ДПМНЕ. Едвај 200 членови го поддржаа губитникот Мицкоски. Граѓаните покажаа дека сакаат...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Пајка: Најлогично решение за претседател на ВМРО-ДПМНЕ е Бранко Црвенковски

По замрзнувањето на членството на Бранко Црвенкоски во СДСМ и големите турбуленции во ДПМНЕ најлогично решение за претседател на ДПМНЕ ВАЉЕВО е токму...
- Advertisement -