fbpx
-5 C
Skopje

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ им спремаат „пеколна замка“ на своите колеги кои ќе гласаат за уставни промени

АКТУЕЛНО

Заев: Југославија не подели, ако Гоце Делчев го немаше, мораше да го измислиме за да нѐ обедини

Треба да создадеме позитивна атмосфера за младите да го користат ова минато како отскочна даска за подобра иднина во наредниот период. Бугарија не е...

Николовски на онлајн состанок со градоначалниците:Нашата мисија е постојано да им служиме на граѓаните и од тоа отстапка нема

Генералниот секретар на СДСМ и вицепремиер за борба против корупција Љупчо Николовски вечерва одржа одржа онлајн состанок, редовна координација со градоначалниците од редовите на...

Исходот од резултатите за Ковид-19 изминатите 24 часа: 3349 лица биле тестирани, позитивни се 1288

Во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани се 1288 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 570, Куманово 57, Дебар 8, Штип...

Замина еден од најдобрите: Фудбалскиот свет е во шok – почиnа фудбалерот Диего Марадона

Аргентинските и светските медиуми објавија дека денеска во својот дом почиna еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона. Си-Ен-Ен Бразил и „Кларин“...

Денес, понеделник ќе бидат познати многу работи околу политичката насока во која ќе се движи Македонија. Најдоцна до среда треба да биде познато дали пратениците во Собрание ќе ги изгласаат уставните промени или ќе бидат распишани предвремени парламентарни избори.

Она што е актуелно во моментот, е како ќе гласаат односно дали воопшто ќе гласаат пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, без кои е невозможно да се оствари двотретинско мнозинство.

Веб-порталот СДК.мк пренесува дека недостигаат уште тројца пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, да се дојде до бројката од 80 пратеници кои ќе гласаат „ЗА“ уставни промени.

Тоа значи дека дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласаат „ЗА“, но нивните колеги, кои се силно против Договорот со Грција, им спремаат пеколна замка, од која тешко ќе можат да се извлечат нивните колеги.

Наводно, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои ќе го поддржат Договорот, ќе го сторат тоа само доколку гласањето е тајно, но да не ризикуваат, групата пратеници на ВМРО-ДПМНЕ најавува дека непосредно пред да започне гласањето, тие ќе ја напуштат собраниската сала, при што ќе се види кои од пратениците ќе останат внатре.

Во таков случај, веројатно и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, кои би требало да гласаат за промена на уставни измени, ќе им се придружат на колегите и ќе ја напуштат салата, при што ќе се загуби двотретинското мнозинство.

Доколку се случи сето тоа, ќе дојде до распишување на предвремени парламентарни избори.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев: Југославија не подели, ако Гоце Делчев го немаше, мораше да го измислиме за да нѐ обедини

Треба да создадеме позитивна атмосфера за младите да го користат ова минато како отскочна даска за подобра иднина во наредниот период. Бугарија не е...

Ковачевски: Не ни треба еуфорија и национализам, ни треба решение со Бугарија

Без да можам да алудирам на самото интервју на Зоран Заев и на реакциите кои следувале после тоа, мислам дека Договорот со Бугарија е...

Јоци: Разликата меѓу комуњари и вмројни е следна

Разликата меѓу ,,комуњари" и вмројни, е што на овие ,,нашиве" не им даваме да дишат и ќе ги шетаме по гаќи ако треба и...

Богојески го нарече Миленко “козарот”? Упати прашања и до бугарската министерка Захариева

Дали утре на антибугарашкиот и антизајков митинг, организиран од мицињата, конечно ќе го видиме и Бугарскиот Конзул во Македонија?!? Бојко Борисов и пресветла госпожа...

Со кого била Цеца пред да биде со Арkан

Поранешното момче на Цеца со кое била пред Аркан, прозборе за се што тие поминале заедно. За српскиот Течеграф тој вели дека таа три...
- Advertisement -