12 C
Skopje

Правилна транзиција на рутината за нега на кожата од лето кон зима

АКТУЕЛНО

Со пад во полн ек (fall winter), време е да разговараме за кожата. Есента носи поладно време (време на џемпер!), а со тоа и пад на влажноста. На тој начин сме изложени на сув, заострен воздух, па дури и посува кожа.

“Mix this with dry heat from radiators, and it’s a setup for skin disasters like eczema and dry, itchy skin” – Shari Marchbein, M.D., a dermatologist in New York.

Комбинацијата на сув и заострен воздух со сувата топлина од радијаторите е катастрофална комбинација за вашата кожа! – вели Шари Марбејн, дерматолог од Њу Јорк. Токму поради тоа, ви препорачуваме неколку совети за правилна транзиција на вашата рутина за нега на кожа од лето кон зима.

Промена на хидратантните креми!

Кажете им збогум на лесните хидратантни креми кои што цело време сте ги користеле. Време е да ја „мачиме“ кожата со посериозен хидратор, вели Марбејн. Таа препорачува тежок крем направен од основните и здрави масни киселини кои се јавуваат природно во кожата, но треба да бидат надополнети во текот на постудените месеци. Побарајте крема со следните состојќи: Ceramides – sphingosine and a fatty acid. Нејзиниот врвен избор? Навлажнувачки крем на CeraVe, кој исто така е преполн со хијалуронска киселина што ја зајакнува влагата.

Хидратација од глава до пети!

Кога летната влажност ќе заврши, кожата може да чеша и да се чувствува сува. „Помалата влага на воздухот придонесува до отежната хидратација“ – вели Зејхнер, д-р, директор за козметички и клинички истражувања во дерматологија во болницата „Монт Синај“ во Њу Јорк. Најлесен начин да се запре чешањето и сувата кожа? Со комплетна хидратација – од глава до пети!

СЕЗОНА НА ОВОШНИ КИСЕЛИНИ и ХЕМИСКИ ПИЛИНГ! 

Есен до рана пролет е сезона на пилинзи. Наменети се како специјални третмани за годишно прочистување на кожата – нежни, но со своето дејство ја активираат клеточната миграција и ја забрзуваат реконструкција на дермисот и епидермисот, се активира микроциркулацијата, обезбедуваат микронутритиенти на соодветната област.

ДЛАБОКА РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ТКИВОТО!

Најдобар период за комплетна регенерација на ткивото, брзо и ефикасно освежување како и за користење на минимално инвазивни но и инвазивни методи за затегнување и подмладување на кожата на лицето и телото, е токму сега. Такви процедури се: дермалните филери познати како хијалурон, апликација на БОТОКС, апликација на биорезорбилни мезо-конци за природен лифтинг како и останати процедури.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Јанчев открива: Сакав да ја продадеме Белата палата, наши гласачи живеат со по две евра на ден

Како Потпретседател на ВМРО ДПМНЕ предложив да ја продадеме Белата палата. Не може да бидеме народна партија во држава каде што дел од народот...

Trump: I voted for a guy named Trump

US President Donald Trump Voted for the 2020 Presidential Election at a Florida Library He exercised his right to vote in a library in West...

Две до три недели државен карантин за спречување на есенскиот бран на коронавирусот вели Д-р Драган Даниловски

Карантин во траење од две до три недели би го спречил есенскиот бран на коронавирусот, но би довел до социјална и економска катастрофа, ќе...
- Advertisement -