fbpx
7 C
Skopje

Правилна транзиција на рутината за нега на кожата од лето кон зима

АКТУЕЛНО

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Со пад во полн ек (fall winter), време е да разговараме за кожата. Есента носи поладно време (време на џемпер!), а со тоа и пад на влажноста. На тој начин сме изложени на сув, заострен воздух, па дури и посува кожа.

“Mix this with dry heat from radiators, and it’s a setup for skin disasters like eczema and dry, itchy skin” – Shari Marchbein, M.D., a dermatologist in New York.

Комбинацијата на сув и заострен воздух со сувата топлина од радијаторите е катастрофална комбинација за вашата кожа! – вели Шари Марбејн, дерматолог од Њу Јорк. Токму поради тоа, ви препорачуваме неколку совети за правилна транзиција на вашата рутина за нега на кожа од лето кон зима.

Промена на хидратантните креми!

Кажете им збогум на лесните хидратантни креми кои што цело време сте ги користеле. Време е да ја „мачиме“ кожата со посериозен хидратор, вели Марбејн. Таа препорачува тежок крем направен од основните и здрави масни киселини кои се јавуваат природно во кожата, но треба да бидат надополнети во текот на постудените месеци. Побарајте крема со следните состојќи: Ceramides – sphingosine and a fatty acid. Нејзиниот врвен избор? Навлажнувачки крем на CeraVe, кој исто така е преполн со хијалуронска киселина што ја зајакнува влагата.

Хидратација од глава до пети!

Кога летната влажност ќе заврши, кожата може да чеша и да се чувствува сува. „Помалата влага на воздухот придонесува до отежната хидратација“ – вели Зејхнер, д-р, директор за козметички и клинички истражувања во дерматологија во болницата „Монт Синај“ во Њу Јорк. Најлесен начин да се запре чешањето и сувата кожа? Со комплетна хидратација – од глава до пети!

СЕЗОНА НА ОВОШНИ КИСЕЛИНИ и ХЕМИСКИ ПИЛИНГ! 

Есен до рана пролет е сезона на пилинзи. Наменети се како специјални третмани за годишно прочистување на кожата – нежни, но со своето дејство ја активираат клеточната миграција и ја забрзуваат реконструкција на дермисот и епидермисот, се активира микроциркулацијата, обезбедуваат микронутритиенти на соодветната област.

ДЛАБОКА РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ТКИВОТО!

Најдобар период за комплетна регенерација на ткивото, брзо и ефикасно освежување како и за користење на минимално инвазивни но и инвазивни методи за затегнување и подмладување на кожата на лицето и телото, е токму сега. Такви процедури се: дермалните филери познати како хијалурон, апликација на БОТОКС, апликација на биорезорбилни мезо-конци за природен лифтинг како и останати процедури.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Захариева: Над 100.000 граѓани имаат и бугарско државјанство и понекогаш се заплашувани

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захериева, за БНТ денеска изјави дека недопусливо е тоа што во Македонија во 21 век не се...

Скоро 8000 слободни работни места имало во четвртиот квартал од 2020, најмногу во преработувачката индустрија

Во последниот квартал од минатата година стапката на слободни работни места изнесува 1,57 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци во овој квартал...

Ковид пасошите ќе станат реалност побрзо од што мислиме: Европската комисија веќе има датум

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер лајен, открила дека предлогот за ковид-пасоши ќе се најде на маса веќе во март. Европската комисија ќе претстави...

Кина ни го врати капарот за вакцините, властите уверуваат – наскоро ќе дојдат

Во најкус можен рок, е одговорот на Министерството за здравство на прашањето кога ќе стигнат вакцините од кинескиот производител „Синофарм“, откако Македонија си ги...
- Advertisement -