fbpx
6.8 C
Skopje

,,Празен ми е телефонот, пуштај ме внатре” – патник провалил во пилотската кабина

АКТУЕЛНО

Испаничен патник се обидел насилно да влезе во кокпит на авион зашто му се испразнил мобилниот.

Патник бил приведен на аеродромот во Мумбаи , откако се обидел да влезе во пилотската кабина зашто му се изпразнил мобилниот телефон. Некои медиуми наведуваат дека човекот бил пијан , па сепак по слетувањето на авионот , завршил во притвор. По разговорот со полицијата , било утврдено дека човекот не е терорист , туку дека навистина итно требало да го наполни телефонот.

Ова е втор инцидент неделава во индсики авиони , откако во понеделникот еден патник среде лет се обидел да ја отвори вратата на авионот. За среќа , некој од патниците го забележал и екипажот бргу реагирал.

Индиските авио компании , кои годинава имнаат рекорден број патници , поради ниските цени на билетите и високите плати во земјата , имаат голем проблем да ги научат патниците на пристојно однесување.

Така на една телевизија се емитуваат совети како да се врзува појас во авион , како да се оди во тоалет и слични совети . Годинава е нагло зголемен и бројот на сексуално вознемирување на стјуардесите.

Велат дека некои патници не престануваат да им ѕвонат и да ги бараат , а не ретко и ги допираат додека им послужуваат пијалоци.

Ваквото однесување кон стјуардесите е во подем и во САД , каде ФБИ забележало дека минатата година имало 63 случаи на сексуално вознемирување во авионите.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -