fbpx
-2 C
Skopje

Пред бомбите и злосторствата овде беше рај – Сирија пред и за време на војната (Фото/Видео)

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

До моментот кога бомбите и злосторствата на исламските фанатици не го уништија секојдневниот живот во Сирија, оваа средоземноморска држава можеше да се пофали со добар и слободен живот на своето население.

Во неа во слога живееле и муслиманите и христијаните. Сирија беше богата и културна држава, притоа доста пријатна за живот.

1. Сирија од секогаш била отворена држава, наклонета кон западната култура, како ниту една друга арапска земја.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Сирија е единствената арапска земја со светски режим. Исламскиот закон тука никогаш не стапил насила.

3. Пред граѓанската воја, која избувна во 2011 година, Сирија бешеединствена земја во регионот без војни и внатрешни конфликти.

4. Сирија е единствената држава, која ги прими мигрантите од Ирак без никаква дискриминација – ниту политичка, ниту верска или национална.

5. Семејството на сирискиот претседател Бешар Асад припаѓа кон малцинството на алавититите – 12 проценти од целото население.

6. Во Сирија жените никогаш не биле приморани да одат забулени, ниту пак да носат хиџаб.

7. Сириските жени имаат потполно исти права како и мажите, односно здраствено осигурување и образование.

8. Сирија е единствената средоземноморска држава, која сеуште е сопственик на сопствените нафрени залихи. Власта се откажа од приватизацијата, тврдејќи дека таа е во сопственост на сиријскиот народ.

9. Земјата има нафтени резерви од 2.500 милиони барели, а можат да ги експлоатираат само државните фабрики.

10. Сирија е единствената земја во светот, која нема никаков долг кон ММФ (Меѓународен монетарен фонд).

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Сooбраkajka во Скопје: При судир на два автомобили на ул Јадранска магистрала со тешkи повреди се здобила скопјанka

Најнови вести: Пропаднавме во бездна: Замрзнати лица, очаен пораз на Маkедонија Најново: Еве во кој град е најстудено денес во Македонија Во продолжение веста Скопјанка се здобила...

Булеварко за одбојкарите: Дечките покажаа што значи национален дрес, што значи Македонија

Ако се вратиме наназад 7,8 години ќе се потсетиме дека истиве овие момци гостуваа на низ европа кој како ќе се снајде. Автобуси, коли,...

Апасиев се огласи за пописот: Очекува дека процентот на Албанци ќе изнесува 28,4 отсто

Лидерот на „Левица“, Димитар Апасиев, смета дека застапеноста на етничката заедница на Албанците во Македонија на пописот на населението што ќе се организира во...

Жител на Берово лажел дека е kиднапиран, при што побарал 10.000 евра од својот татkо за да биде ”ослободен”

Прочитај повеќе во продолжение На 15.01.2021 полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Берово го лишија од слобода М.П.(29) од с.Будинарци, беровско, поради постоење...

Пропаднавме во бездна: Замрзнати лица, очаен пораз на Македонија

Денес Македонија го одигра натпреварот против Египет на Светското првенство во кое доживеавме вистинско понижување, пишува порталот Спортски.мк Египет е фаворит во овој натпревар, па...
- Advertisement -