fbpx
3 C
Skopje

Предвидувањата во САД се стравични: Околу милион ќе заболат, се очекуваат до 200.000 мртви

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Милиони Американци ќе бидат заразени со Covid-19, а би можеле да починат и меѓу 100.000 и 200.000 луѓе, изјави во неделата инфектолог Ентони Фаучи, советник на претседателот Доналд Трамп во борбата против новиот сој коронавирусот.

„Врз основа на она што денеска го гледа, би рекол дека смртно ќе страдаат меѓу 100.000 и 200.000 лица“, изјави др Ентони Фаучи за телевизијата CNN, за бројот можни смртни исходи од заразата со коронавирусот. Спомена, исто така, и милиони заразени.

Фаучи, кој е и директор на националниот институт за заразни болести, внимателно потсети дека предвидувањата секогаш се засноваат на разни претпоставки.

„Се наведуваат најлошото и најдоброто сценарио. А најчесто се случува нештои помеѓу. Меѓу болестите на коишто работев, никогаш не сум го доживеал најлошото сценарио. Тие секогаш се преценети“, доде Фаучи.

Според податоците на институтот при Универзитетот „Џонс Хопкинс“, кој ги бележи официјалните податоци за пандемијата на коронавирусот во светот, досега во САД официјално се пријавени близу 125.000 позитивни случаи на Covid-19, што е рекорден показател во светот. Од средата бројот на починатите, сега 2.191 лице, речиси двојно се зголемил.

Медицинскиот колеџ на универзитетот во Вашингтон врз основа на сегашната траекторија ја предвидува кулминацијата на епидемијата кон средината на април, со бројот на починати околу 80.000 луѓе, кој од јуни би стагнирал. Предвидуваат меѓу 38.000 и 162.000 починати.

За споредба, се изнасува податокот дека во текот на епидемијата на грип во 2018 и 2019 година починале 34.000 луѓе во САД.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Со крстот в рака, фаќачот влезе во Охридското Езеро заедно со голем број верници

Крстот во населбата Варош се фрлаше во казан, а него го фати Никола Чорбе. Тој потоа со крстот во раката влезе во езеротo, а...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Штотуkу споделија медиумите: Најнова вест СИЛЕН земјотрес од 6,8 степени според Рихтер ја погоди Аргентина

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала доцна синоќа ја погоди провинцијата Сан Хуан во Аргентина, соопшти германскиот центар за истражување и...

Се огласи Вучиќ за ваkцините кои ни ги даваат: Што би вредело ако ние сме здрави, а тие болни

Српскиот претседател Александар Вучиќ, утрово го коментираше давањето на вакцини на Македонија. На новинарско прашање зошто го сторил тоа, Вучиќ одговори „Што би вредело ако...

Порасна без родители, болеста го сруши: Тажниот живот на ѕвездата од Жиkина династија

Легендарниот актер Драгомир Бојаниќ Гидра најпознат по улогата на Жика Павловиќ од „Жикина Династија“, односно од филмскиот серијал „Луди Години“, има навистина интересна животна...
- Advertisement -