fbpx
-2 C
Skopje

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов стана „газда“ на софискиот великан Левски

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Газдата на софискиот великан Левски, Васили Божков, кој уште пред неколку месеци избега во Дубаи откако властите во Бугарија утврдија дека проневерил 250 милиони евра, се откажа од сопственоста на клубот и акциите му ги даде на премиерот на источниот сосед Бојко Борисов.

Божков со писмо до бугарската јавност објавил дека му ги поклонува акциите на Борисов, па сега бугарскиот премиер го има жешкиот костен во раце околу софиските „сини“, кои се наоѓаат во многу тешка ситуација и практично се пред банкрот. Борисов откако избувна аферата со затајувањето на данок од страна на Божков, имаше состанок со навивачите на Левски и тогаш им порача да си ги земат акциите и сами да го раководат клубот, ама…

„Левски е во многу тешка ситуација најмногу поради намерното ограничување во работењето на компаниите кои се главни спонзори. Затоа сите акции на клубот сега ги пренасочуваме кон човекот кој е најодговорен за пропаѓањето на клубот, а тоа е премиерот Борисов. Тој веќе неколкупати изјави дека е подготвен да го сочува клубот ако се смени сопственичката структура“, објавил Божков.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ново Тикток видео: На наплатната рампа Скопје – Гостивар вади легитимација и минува без проблем (Видео)

Објавувањето на Тикток видеа од ваков тип во последно време е актуелно во нашата држава, па оттука се поставува прашањето - што конкретно ќе...

Ова е 26 земјотрес во три дена: Вечерва нов земјотрес во Хрватска

Граѓаните на Хрватска во страв Нов земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтеровата скала денеска околу 13 часот ја погоди областа на Петриња. Ова е...

ДВE ТEШKИ СООБРАKAJЌИ и 8 повредени: Причината е снегот

Во последната состојба за временската прогноза е упатено посебна напомена до возачите да бидат крајно внимателни Патничко моторно возило „фолксфаген голф“ со тетовски регистарски ознаки,...

НАЈНОВA прогноза: Патиштата се лизгави, возачите да бидат крајно внимателни

Вести за временската прогноза и состојбата на патиштата Поларниот бран во Македонија пристигна уште во текот на вечерните часови од вчерашниот ден кога поголем дел...

Богојески смета дека Бугарија е виновна за палењето на бугарското знаме во Вевчани: Очекувам поголеми провоkации

Петар Богојески од македонски концепт на фејсбук Бугарија е виновна за палењето на бугарското знаме на карневалот во Вевчани! Секако дека е непримерно да се...
- Advertisement -