fbpx
-1 C
Skopje

Премиерот Заев на работен појадок со стопанственици на Република Словенија

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, како дел од официјалната посета на Република Словенија денеска оствари средба со претставниците на стопанските комори на Република Словенија, како и со претставници на повеќе значајни компании од оваа земја кои покажаа интерес за можностите за инвестирање во Република Македонија, како и за соработка со компании од нашата земја.

Премиерот Заев ги запозна словенечките стопанственици со Планот за економски раст на Република Македонија, како и со другите аспекти на потенцијалите за инвестирање во нашата земја.

Владата на Република Македонија во делот на поддршката на странските инвестиции е подготвена да учествува во субвенционирањето на гринфилд и браунфилд инвестиции кои ќе отворат нови работни мест, ќе воспостават соработка со македонски компании за суровини, услуги и репроматеријали, кои ќе бидат извозно ориентирани и кои ќе бидат еколошки чисти индустрии.

– Сакаме да ве увериме дека Република Македонија, со новите владини политики во економската сфера и во делот на странските инвестиции, може да ви понуди добра средина за развој на вашите бизнис иницијативи – истакна премиерот Заев.

Претседателот на Владата на Република Македонија потоа ги запозна словенечките стопанственици на работниот појадок со министрите за економија и за земјоделство, шумарство и водостопанство, Крешник Бектеши и Љупчо Николовски, кои споделија информации за кои беа заинтересирани претставниците на деловниот живот на Република Словенија.

Претставниците на бизнис заедницата на Република Словенија со одобрување ги примија новите можности од Планот за економски раст и покажаа интерес за инвестирање во металопреработувачката индустрија, во електронската, во сферата на енергетиката и автомобилската индустрија, посебно во делот на електричните возила, како и за можностите за развој на деловни активности во животната средина и фармацевстката индустрија.

Словенечките бизнисмени покажаа интерес и за нови иницијативи во финансискиот и осигурителниот сектор.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ова е 26 земјотрес во три дена: Вечерва нов земјотрес во Хрватска

Граѓаните на Хрватска во страв Нов земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтеровата скала денеска околу 13 часот ја погоди областа на Петриња. Ова е...

ДВE ТEШKИ СООБРАKAJЌИ и 8 повредени: Причината е снегот

Во последната состојба за временската прогноза е упатено посебна напомена до возачите да бидат крајно внимателни Патничко моторно возило „фолксфаген голф“ со тетовски регистарски ознаки,...

НАЈНОВA прогноза: Патиштата се лизгави, возачите да бидат крајно внимателни

Вести за временската прогноза и состојбата на патиштата Поларниот бран во Македонија пристигна уште во текот на вечерните часови од вчерашниот ден кога поголем дел...

Богојески смета дека Бугарија е виновна за палењето на бугарското знаме во Вевчани: Очекувам поголеми провоkации

Петар Богојески од македонски концепт на фејсбук Бугарија е виновна за палењето на бугарското знаме на карневалот во Вевчани! Секако дека е непримерно да се...

За Вевчани: Се огласи Спасовски таму немаше ништо спеkатkуларно, од политички причини некој сакаше да предизвиka инциндент

Спасовски: Во Вевчани немаше ништо спектакуларно, од политички причини некој сакаше да предизвика инцидент Коментирајќи ја полициската интервенција на Вевчанскиот карневал, министерот за внатрешни работи,...
- Advertisement -