fbpx
0 C
Skopje

Премиерот Заев на средба со компанијата ЗТЕ: Создадени се услови кои гарантираат стабилна и предвидлива бизнис клима за инвестирање во Република Македонија

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Во пресрет на одржувањето на Самитот 16+1 за соработка на земјите од централна и источна Европа со Народна Република Кина, Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев придружуван од заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев се сретнаа со директорот на компанијата ЗТЕ за Југоисточна Европа, Линг Жи.

На средбата се разговараше за новите смарт технологии што компанијата ЗТЕ ги лансира, за позитивните ефекти што ги генерираат над 100 градови во Кина со имплементацијата на овие иновативни смарт технологии и за идните планови за инвестиции на компанијата.
На средбата се разменија мислења за новиот концепт на смарт картичка кој што оваа компанија го изработува како иновација. Претставниците на ЗТЕ го претставија концептот на смарт картичка којашто поседува можност, покрај даночните податоци да интегрира и други податоци, како што се податоци од здравствената евиденција, но и други трансакции и податоци важни за секој граѓанин кои што ќе бидат складирани на оваа смарт картичка. Овој концепт е применлив за спроведување на мерката поврат на 15% од ДДВ за граѓаните, мерка што Владата на Република Македонија планира да ја спроведе како пилот проект во два региони од јуни наредната година.

Премиерот Заев охрабри разработка на концептот, како добра можност да се обезбеди сигурен и безбеден систем кој ќе овозможува по 15% од ДДВ да се враќаат во семејните буџети на сите граѓани на Република Македонија.

На средбата се разговараше и за економските политики и мерките од Планот за економски раст кои беа оценети како нов позитивен импулс за развој на домашната економија.

На самиот крај на средбата беше заклучено дека се создадени потребните услови кои гарантираат стабилна и предвидлива бизнис клима, што претставува значаен поттик за зголемениот интерес за инвестирање во Република Македонија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Огнен Јанески: Девојчињата и жените нема што неkому да полагаат сметkи за својата приватност

Фејсбук статус на Огнен Јанески Оваа држава отсекогаш функционирала во полза на криминалците, на девијантните, на опасните, наместо да се грижи за жртвите, за повредените...

Владата започна постапка за набавка на дополнителни 200.000 дози вакцина против КОВИД-19

Владата на Република Северна Македонија на вечерашната, 42 редовна седница, ја разгледа и ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против КОВИД-19. Со...

Најнова вест: Британскиот сој на коронавирусот регистриран во Македонија

Од Министерството за здравство информираат дека денес при при анализа на податоци од позитивни ковид пациенти во месец јануари, во приватна лабораторија за генетика...

Раkoт вљубен и посесивен, таjни непријатeли саkaaт да му наштетат на лавот

Ако се занимавате со приватен бизнис, ве очекува успех во областите врзани со хуминитарна или уметнички дела. Бракот е стабилен. Брачниот партнер разбира дека...

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...
- Advertisement -