27 C
Skopje

Премиерот Заев со владина делегација во дводневна посета на Атина

АКТУЕЛНО

Премиерот Заев со владина делегација во дводневна посета на Атина

Конференцијата на угледниот магазин „Економист“ како тркалезна маса со Владата на Грција и учесници од регионот, оваа година е посветена на темата „Европа: Зајакнување...

Се огласи момчето кое Федерер го удрил со тениско топче во лицето: „Јас чекам 14 години извинување, а Новак е дисвалификуван“

Веста која што деновиве ја подигна јавноста на нозе е дисквалификaцијата на Новак Ѓоковиќ од УС Опен. Да ве потсетиме, српскиот ас случајно ја погоди...

Драстичeeн пад во бројката на новозаболени, но дрaaстично помал број и на тестови

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 24 Куманово 6, Дебар 4, Штип...

Заев: Оваа година слободни и отворени кон светот ја славиме независноста

Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, нека ни е честит и вековит 8 Септември - Денот на независноста! Пред 29 години, на 8 септември, граѓаните...

Конференцијата на угледниот магазин „Економист“ како тркалезна маса со Владата на Грција и учесници од регионот, оваа година е посветена на темата „Европа: Зајакнување на кохезијата во турбулентни времиња“ и е вруток на идеи и насоки за брз и ефикасен излез од кризата предизвикана од пандемијата со КОВИД-19.

Заедно со заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања и за координација на економските ресори и инвестиции, Fatmir Bytyqi, заменик-претседателот задолжен за европски прашања, Никола Димитров – Nikola Dimitrov и министерот за надворешни работи, Bujar Osmani, ја започнуваме дводневната работна посета на Атина со учество на оваа конференција.

Од темите што се застапени со посебно внимание ќе им се посветиме на заедничките предлози и насоки за справување со економската криза и за лекциите што мораме да ги извлечеме од менаџирањето со КОВИД-19. Од конференцијата се очекува и придонес во креирањето на новата стратегија за кохезија и заедништво на Европската Унија, како и за клучната улога на јавните здравствени политики за успешно спроведување на излезните стратегии со КОВИД-19.

На предвидените средби со претседателката на Грција, Катерина Сакеларопулу и премиерот Мицотакис, како и со другите министри во Владата на Грција, ќе ја потврдиме нашата заедничка определба да ги подобруваме взаемните односи и да продолжиме да ја зајакнуваме довербата меѓу Северна Македонија и Грција како пример за добри односи во регионот.

Убедени сме дека во основата на тој дух на заедничка соработка лежи Договорот од Преспа, кој од двете земји нарави сојузништво кое е особено значајно во претстојниот период на подготовка на првата меѓувладина конференција за старт на преговорите на нашата земја со ЕУ под претседателство на СР Германија.

Дводневната посета на Атина и учеството на конференцијата на „Економист“ е добра прилика и за многу средби со претставници на бизнис заедницата на Грција како земја која е меѓу првите пет трговски и инвестициски партнери на нашата држава.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Николовски: Борбата против корупцијата и криминалот е суштинска за да ја кренеме економијата

Ќе бидам мост помеѓу извршната власт и сите независни регулаторни или тела со изворни надлежности во борбата против корупцијата, криминалот и ставањето ред во...

Премиерот Заев со владина делегација во дводневна посета на Атина

Конференцијата на угледниот магазин „Економист“ како тркалезна маса со Владата на Грција и учесници од регионот, оваа година е посветена на темата „Европа: Зајакнување...

Спасовски најави реконструкција на објекти на МВР заборавени и по 70 години

Министерот за внатрешни работи најави дека реформите во МВР ќе продолжат онаму каде што запреле додека тој бил технички премиер. Реформските процеси во рамките на...

Дарко Панчев за Фокус: Ова е вистината за штедачот со седумте милиони евра во Еуростандард банка

Скопјанец имал заштеда од 7 милиони евра во Еуростандард банка, и се избезумил кога ја слушнал веста дека банката пропаднала, а со тоа и...

Ноле никако да куртули: На мета е на криминлците кои сакаат да заработат користејќи го неговото име

Првиот тенисер на АТП ранг листата, Новак Ѓоковиќ, е злоупотребен од страна на измамници кои со лажно интервју се обидуваат да заработат. На интернет сајтот...
- Advertisement -