fbpx
3 C
Skopje

Премиерот Зоран Заев од говорницата на ОН повика да се затвори прашањето со Грција со нашето уставно име

АКТУЕЛНО

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Србија пред затворање: Ситуацијата во Ниш е на раб на катастрофа

Во Ниш и натаму расте бројот на заболени со ковид-19. Од вчера тестираните 679 материјали, според податоци на Домот на здравје, позитивни резултати добиле...

Два града побараа ПОЛИЦИСKИ ЧАС: Од 21:30 часот до 5:00 наутро Во Гевгелија побара општината

Според извештаите на Министерството за здравство, во последните два дена во Неготино беа регистрирани 84 нови случаи, а во Гевгелија 64. Во моментов активни...

,Идната година мојата земја Македонија, ќе одбележи 25 години од членството во Обединети нации. Многу е важно како во иднина ќе и се обраќата на нашата земја. Моментално двете земји Грција и Македонија, градат мерки за нова доверба. Имаме нова енергија да ги решеиме проблемите. Сега е време да ги затвориме овие прашања. Високо го цениме придонесот на н. е. Метју Нимиц. Сметам дека постои можност Грција да го надмине проблемот со нашето уставно име. Да се обидеме на позитивен начин да го надминеме овој проблем.

Светот може да биде многу бучно место, но најважните работи се многу тивки. Верувам дека доколку го слушате мојот народ , можете да го слушнете светот“.

Ова го рече македонскиот премиер Зоран Заев , обраќајќи се вечерва на 72 Генерално собрание на ОН, на главната сесија пред претставниците на сите држави од светот.

На почетокот , на македонски јазик, повика на обединетост и заедничко решавање на проблемите.

Заев побара државите да се фокусираат на агендата за одржлив развој на светот. Повика Северна Кореја да се разоружа на мирен начин. Укажа на драматичното влошување на климатските промени и многубројните терористички напади во светот.

,,Како што мораме заеднички да делуваме за доброто на сите, и на домашен план , како одговорни влади, мораме да делуваме заеднички и да носиме одлуки кои се добри за сите.

Мојата Влада има амбициозен план за реформи, Ќе градиме професионални и независни институции. Наша цел е да се забрза интеграцијата на нашата земја во евроатлантските институции. Последните неколку месеци силно промовираме нов пристап кон нашите соседи. Притоа сме целосно свесни и за нашите и за нивните национални интереси. Дозволете ми да го истакнам  потпишувањето на добрососедскиот договор со Бугарија, што е од големо значење за двете земји“-рече премиерот Заев.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

Радиоактивна прашина од Сахара стигна во Европа! 60 години по тестот се врати како бумеранг

Радиоактивната прашина од Сахара е присутна во Франција од февруари, открива Здружението за контроа на радиоактивноста. Прашината ветрот ја донел од пустината Сахара и...

Ѓорчев открива кои афрички земји добиле вакцини пред Македонија

Министерот Филипче, пак, вели дека очекува во среда да почне и вакцинацијата во земјава. Вчера Кенија доби еден милион вакцини од „АстраЗенека“, Руанда 340 000...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

БОМБА НА ЗАЕВ: Им понуди на ВМРО-ДПМНЕ да влезат во Влада, но без Христијан Мицкоски

Првпат го кажувам ова, сакам да отворам дебата за заедничка власт и Влада со опозицијата. Ама да има човек со кого може да се...
- Advertisement -